Skocz do zawartości

Literatura fachowa


Joanna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie lektury dotyczące Twierdzy wpadły wam ostatnio w ręce?

 

jakieś nowości? a moze stare ale odgrzebane ostatnio ;)

 

Które zrobiły na was największe wrażenie? :D

 

ja siedzem aktualnie głównie w publikacjach Atlasu Twierdzy Kraków wyd. przez UMK;

 

polecam "Zieleń Twierdzy Kraków" i "Z problematyki adaptacji krakowskich fortów"

 

(bodajże druga seria Atlasu - taka w czarnych okładkach) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja ostatnio sprawilem sobie kilka ksiazek. Pierwsza to Fortyfikacje Austro Wegier w czasach Conrada von Hotzendorf. Poniewarz to ksiązka napisana 70 lat temu trzeba do niej podejsc troche inaczej niz do wspolczesnego opracowania, ale mysle ze to jeden z podstawowych stroci. Na pochwale zasluguje to ze jest tam kika naprawde pieknych fotek i tych archiwalnych i tych wspolczesnych, ale gdzie nie gdzie są takie błady stylistyczne, co najmniej jak w niektorych moich postach :P no i barkuje spisu tresci. mimo wszystko ciesze sie ze ja sobie kupilem, bo warto miec cos takiego na polce. Jakis czas temu kupilem tez "Austryjacko-Wegierska artyleria forteczna w przededniu wybuchu I Wojny Swiatwej" i z tej ksiazki rowniez jestem zadowolony. Sporo informacji: struktura, umunurowanie, odzaczenia, oznaki, uzbrojenie osobiste, spis wszystkich dzial w art. fortecznej, spis wszystkich FARow i FABow wraz z roznymi info o nich. No i jeszce bardzo fajna czesc: opsi stanowisk ogniowych czyli od fortu po przez tarcze oancerne i konczac na stanowiskach obserwacyjnych. Ogolnie mnostwo informacji i mnosto piknych zdjec, rysunkow i planow. Nistety az tak obeznany nie jestem, wiec nie moge powiedziec czy sa bledy czy ich nie ma :) No i na koniec jeszce jedna ksiazka, ale to nie literatura foachowa - "Fortyfikacje" J. Chorzepy taki przewodnik po calej polsce :) . Ja kupilem sobie to nowsze wydanie z 2007, no i chyba calkiem przydatna zecz cos takiego, zawsze jakie info jest, a jak jade na wakacje czy gdzies to internetu ze soba nie mam, a noz, przez przypadek mnie gdzis zuci na jakas twierdze czy cos to podstawowe wiadomosci w ksiazeczce mam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pozycje to: :arrow: "Szlakiem Twierdzy Krakow"-Kazimierza Wotycza(rowniez jego autorstwa ukazujace sie w darmowym nieistniejacym juz "NM" wydawanym przez "GK"artykulom ),

:arrow: "Warownie i zielen Twierdzy Krakow"-J.Bogdanowski,poza tym czasopisma :arrow: "TWIERDZA"-autorstwa zbiorowego,i prasa codziennatypu:"DP" ,"GK".c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heheh Warownie i Zielen Twierdzy Krakow, to podstawa :) szkoda ze nie zrobiono drugiego wydania, nowszego, z poprawionymi bledami, bo to chyba jedyna ksiazka ktora porusza wiekszosc problemow zwiaznych z TK. Bardzo bobra na poczatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorzy ksiazek o Twierdzy Krakow to juz osoby starsze :/ .

 

Wiec nie ma sie co dziwic,ze nowych wydan jak na lekarstwo :( .

 

Przykladem jest pan Bogdanowski ktory w 1979 roku opracowal ksiazke... :?

 

Moze ktos mlodszy tym razem zaktualizowana pozycje napisze :P .

 

pozostaje tylko poczekac byle nie dlugo :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak swoje zdanie na ten temat mam. Wiedzy odnosnie TK trzeba szukac nie tylko w ksiazkach, gdzie w tytule mamy krakowska twierdze, ale przedewszystkim w wielu innych pozycjach z zakresu fortyfikacji stalej I Wojny Swiatowej. Dlatego jakos nie specjlnie oczekuje nowego wydania kisazki o TK :P . Choc taka nie watpliwie by sie przydala bo porzadnego opracowania na temat twierdzy krakow nie ma, najblizej moim zdaniem byl Bogdanowski, ale tak jak pisalismy ksiazka juz troche "przestarzala".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mnie się udało dostać ostatnio album "FORTYFIKACJE" wydane przez wydawnictwo Carta Blanca

 

bardzo ładne wydanie z masą zdjęć przekrojowych przez całą Polskę - a przynajmniej tych ważniejszych.

Niestety jeśli chodzi o Kraków to jest tylko kilka zdjęć m. in. fortów Kościuszko, rajsko (wieża obserwacyjna), Lasówka, Benedykt, poza tym można ładnie sobie oglądnąć zdjęcie lotnicze z czasów Iwś Fortu X Duńkowiczki w Przemyślu - po rosyjskim obstrzale artyleryjskim :D :D

 

a poza tym dużo na temat samych konstrukcji fortów, masa rysunków i opisów broni stosowanej, oczywiście słowniczek, z ilością terminów a`la encyklopedia.

Bardzo ładne wydanie - POLECAM

 

Jak by ktoś chciał to:

www.cartablanca.com.pl

wydanie drugie 2007

Tekst: Jarosław chorzepa

 

http://www.cartablanca.com.pl/sklep/produc...products_id=162

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecasz, powiadasz... To wytęż umysł i sprawdż, czym się różni "szesnastoboczny Fort św. Benedykta" od "wieży św. Benedykta" w dziale "warto zobaczyć" w rozdziale o TK... A takich błędów jest więcej, np. zobacz na mapce (tej schematycznej) gdzie autorowi wypadł "fort FS 37" (swoją drogą co to za dziwo...). Ja zdecydowanie NIE POLECAM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze autor piszac fort Benedykt ma na mysli szesnastoboczna wieze+baterie+magazyn amunicji, a nastepnie wyszczegolnia wieze artyleryjska jako najciekawszy punkt programu :roll: . Nie wiem po co autor w dziale "Zobacz koniecznie" wypisuje jakis obiekt, a następnie w innym punkcie pisze o elemencie tejze budowli. Pojawia sie to w kazdym rozdziale, co jak widac przy forcie Benedykt troche sie nie sprawdziło...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecasz, powiadasz... To wytęż umysł i sprawdż, czym się różni "szesnastoboczny Fort św. Benedykta" od "wieży św. Benedykta" w dziale "warto zobaczyć" w rozdziale o TK... A takich błędów jest więcej, np. zobacz na mapce (tej schematycznej) gdzie autorowi wypadł "fort FS 37" (swoją drogą co to za dziwo...). Ja zdecydowanie NIE POLECAM.

 

sorka stary ale albo ja głupi jestem, albo mój w/w album nie posiada działu "warto zobaczyć" (chyba że chodzi o coś innego to powiedz dokładniej o co) poza tym w powyższej pozycji na temat Fortu Benedykt jest wspomniane tylko tyle że były w Krakowie wybudowane dwa forty wieżowe - właśnie Benedykt i Krzemionki + zamieszczone zdjęcie. I miałbym do ciebie jeszcze jedną prośbę - jestem tu po to by się czegoś dowiedzieć. Jeśli nie miałeś możliwości wcześniej przeczytać kilku moich postów to przypomnę że jestem LAIKIEM w tej dziedzinie i miło by było jakbyś nie wyskakiwał mi z tekstem "wytęż umysł" tylko spokojnie mógł wytłumaczyć w czym rzecz.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heheh działu "Zobacz koniecznie" nie masz, bo najprawdopodobniej rozmawiacie o dwoch roznych ksiązkach ;) Choć ksiazki maja takiego samego autora, tytuł, wydawnictwo itp. to jednak sie roznią. Łukasz mowi o Fortyfikacje (album) gdzie na okładce mamy kopuły Pz.W.717, a kuba o małej czarnej ksiazeczce z podziemiami twierdzy Kłodzkiej na przodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Jan Piwowoński. Mury, które broniły Krakowa, Kraków 1986.

 

Hah, bardzo dobrze, że przywołałaś tą pozycję :) moje pierwsze spotkanie z tematyką TK miałem właśnie przez ową książkę dawno temu gdzieś w latach 1987 - 1989, chyba :)

 

Choć może już wiesz, że jednak ta pozycja nie opisuje wszystkich fortów Twierdzy Kraków, tylko niektóre i informacje są bardzo skąpe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano tak. Zawsze są jakieś wybrakowane info.

Ale na czymś swe wędrówki opierać trzeba do tego mapa z zaznaczonym w miarę szlakiem TK i jest ok. Póki co nie narzekam, a trochę już połaziłAm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeglądając dzisiejszy Dziennik Polski natrafiłem na ciekawą informację.

 

W sprawie Atlasu Twierdzy Kraków wreszcie coś drgnęło.

 

Jak wiadomo od ponad 2 lat ATK nie jest wydawany z powodu braku pieniędzy, a przecież jest to ceniony cykl publikacji o fortyfikacjach. W tym roku istnieje duża szansa na ukazanie się kolejnych tomów. Zaplanowano bowiem pewne fundusze na działalność wydawniczą. Na wydanie już od dawna czekają dwa tomy poświęcone fortom "Dłubnia" i "Winnica".

 

Miejmy nadzieję, że publikacje dojdą do skutku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli mówimy o książce Bogdanowskiego, to o któej najczęściej, tzn która jest tą "biblią" TK ?

Bo znalazłem kilka:

"Warownie i zieleń TK"

"Fortyfikacje austriackie na terenie Galicji w latach 1850-1914"

"Sztuka obronna"

"Krajobraz warowny"

 

Rozumiem, że najbardziej o TK jest ta pierwsza?

 

Czy ma ktoś jakieś książki o TK w wersji elektronicznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość meffisto
Tak najbardziej klasyczną jest "Warownie i zieleń twierdzy Kraków"

Niestety jej nie posiadam ale z tego co pamiętam to można pożyczyć "cudem" w bibliotekach np. na Rajskiej czy Bibliotece PK.

 

i jest też do skorzystania na miejscu w bibliotece asp :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...