Skocz do zawartości

Ciekawa mapa Twierdzy z 1918 roku


Wukasch
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam we własnych zbiorach (niestety skromnych) mapke przedstawiającą w zarysach Kraków z naniesionymi fortami. Forty (w tym szańce i prochownie) mają dziwne oznaczenia. np Skotniki to nr 63, Pszorna to nr 33 a Mistrzejowice to nr 42. Mapa jest oryginalna, na odwrocie z pieczątkami : Komenda Miasta Krakowa oraz pieczątka: Dowództwo 4 p.p. Wojsk Polskich z datą 22.12.1918, Może coś wiecie co to może być za mapka? I skąd te dziwne numery fortów? Może po odzyskaniu niepodległości wprowadzono do ewidencji wojskowej inne numery? tylko po co ? chętnym wyśle skan. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jack london

Herr Wukasch.

1.Milo mi powitac i dolaczyc do forum. Mnostwo wody uplynelo w Wisle odkad spotkalismy sie po raz ostatni.

Wyrazam zaskoczenie faktem iz Sz.Kol. posiada taka mapke. Skontaktuj sie moze

z p.Janczykowskim on powinien cos na ten temat wiedziec.

2. Zal z powodu sponsonu...nie moge uwierzyc!

3. Daj cynk jak wyjda kolejne atlasy FK, tj. Borek i Wanda.

4. Herzliche Grusse (auch fur Deine Frau) aus London wo ich jetzt wohne.Alles Gute und, hoffentlich, bis bald. Vormeister Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
chętnym wyśle skan

 

A czy ja mogę prosić na emaila mapkę. Jestem bardzo ciekawy jak ona wygląda. Bardzo proszę...

 

Nie martw się, do przyszłego tygodnia będzie on na stronie w nowym dziale...

 

Będą tam i inne ck smaczki :)

 

Proszę o trochę cierpliwości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

czy i ja moglbym dostac skana mapki tego fortu (fort 50 prokocim) :?: gdyz wraz z kolegami chcielibysmy uzadzic sobie szkolenie taktyczne w ASG i dowiedzielismy sie ze ten fort jest do tego celu idealny.

z gory dziekuje.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
od paru zaledwie dni mam dostęp do netu i wczoraj obejrzałem sobie tę mapę... Wiem, że temat trochę znieświeżał, ale mimo wszystko spróbuję rzucić nieco światła na problem. Datacja na odwrocie raczej na pewno nie odnosi się do powstania mapy, to jest datownik (w rodzaju dziennika podawczego) już polski, a mapa jest niemieckojęzyczna. Być może - to tylko hipoteza - mapa pochodzi z 1917 r. i przedstawia jakiś plan dalszego postępowania z twierdzą. W październiku 1917 r. w Krakowie zniesiono strefy ograniczeń zabudowy wokół fortów i zlikwidowano sztab twierdzy; część fortów i schronów amunicyjnych przekształcono w składy amunicji. Otrzymały one nowe, mniejsze rejony bezpieczeństwa, w których obowiązywały ograniczenia zabudowy; były one jednak ukształtowane według innych reguł. Twierdza straciła swój status, pozostał tylko zasób budowli - fortów, prochowni, składów, koszar, warsztatów itp. itd. Coś z tym już pofortecznym spadkiem trzeba było zrobić i być może prezentowana mapa pokazuje jakąś przymiarkę do tego. Wrzucenie do jednego wora (tj. wspólna numeracja) zarówno fortów (wyłącznie stałych! - nie zaznaczono Wandy czy Bronowic) i prochowni pozwala przypuszczać, że mapa obrazuje obiekty przeznaczone na składy amunicji. Jeśli tak jest w istocie, prezentowanej na niej koncepcji w ostateczności nie zrealizowano - na składy zamieniono tylko niektóre, wybrane obiekty. No i tylo - rzekłem :idea: :?: ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

powracając do mojego poprzedniego postu to chcialbym zauważyc że te "nieistnijące obiejty" w rzeczywistości istnialy, np.

nr 67 na mapie to byla prochownia

nr 53, 54 na mapie tobyly koszary piechoty

nr 48 na mapie to byly równierz koszary piechoty

nr 71 na mapie to byla prochownia

mapa pochodzi z 1918, a ostatniego dnia pażdziernika 1918 Kraków wlasnymi sialmi wyzwolil sie z pod panowania Austryjaków, a w "spadku" dostał mnóstwo obiektów Krakowskeij Twierdzy, zaraz pewnie pojawily sie pomysly co z nimi zrobić, a ta mapa przedstawia wybrane obiekty spałmniajace jakieś określone krytria...Ja myśle że to będzie najbliżej prawdy, ale oczywiście moge sie mylić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...