Jump to content

Fort 31 św. Benedykt


fortyck
 Share

Recommended Posts

Wreszcie!

 

Po wielu protestach i artykułach, Stowarzyszenie Kultury Akademickiej ''Instytut Sztuki'' odłożyło do lamusa projekt adaptacji Fortu 31 św. Benedykt.

 

Biorą się za to wreszcie za jego remont http://forum.fortyck.pl/public/style_emoticons/default/smile.gif

 

Ja w każdym razie popieram cały czas stanowisko Rady Dzielnicy XIII - żadnych przebudowań Fortu oraz naruszeń wzgórza Lasoty.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
Wreszcie!

 

Po wielu protestach i artykułach, Stowarzyszenie Kultury Akademickiej ''Instytut Sztuki'' odłożyło do lamusa projekt adaptacji Fortu 31 św. Benedykt.

 

Biorą się za to wreszcie za jego remont :)

chyba przedwczesna była twoja radość...myślę jednak, ze do tej dewastacji nie dojdzie.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
Już na dniach maja ruszyc badania archeologiczne na terenie łąki, wałów i przy samym forcie. Zobaczymy co znajdą. Myślę, że wiele cennych pamiatek z przeszłości co pozwoli uchronic ten teren przed dewastacją. Oby... :roll:
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

15 stycznia 2007 r. o godzinie 18.25 spotkali się w Studiu Otwartym radni miasta Krakowa, radni Podgórza, radni dzielnicy XIII, główny architekt miasta, przy telefonie był małopolski główny konserwator zabytków.... zaś po drugiej stronie studia znalazły się osoby, którym to na sercu leży dobro Podgórza ( fortu św. Benedykta, obozu Płaszów itp.) - byli to m. in. mieszkańcy Podgórza.

 

Zaczęła się dyskusja... początkowym tematem był temat Fortu św. Benedykta, ale raczej nie warto o tym wspominać... i tak wiadomo jak to się zakończylo.... ( informacje na bieżąco w dziale Wieści ). Można tylko wspomnieć że każdy chce dobrego zagospodarowania Fortu, a nie jego zniszczenia... Fatalny projekt Instytutu Sztuki przewiduje wydanie na prace 47 000 000 zł ! za takie duże pieniądze chcą zniszczyć zieleń wokół fortu i zniszczyć piękną panoramę miasta :/. Przecież wchodząc na Kopiec Krakusa... możemy podziwiać właśnie tą piękną panoramę miasta. A tu nagle patrzymy, jest jakaś nadbudowa, która psuje widoki... jakby to wyglądało. Miasto również chce odkupić to co sprzedalo parę lat temu... ( 4,5 ha ) ziemia wraz z fortem...

Najbliższe dni będą ważne dla Fortu św. Benedykta... a debata na temat w telewizji będzie jeszcze nie raz....

 

Innym ważnym tematem dyskusji był Obóz Płaszów... ale o tym przeczytacie w dziale Cmentarze Wojenne, Pomniki ;) :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Fortuś
Miasto wydzierżawiło, a nie sprzedało działkę z fortem Instytutowi... na 25 lat i teraz chce nie odkupić tylko zerwać umowę, co nie będzie prostą sprawą.
Link to comment
Share on other sites

Przytoczę jeszcze jeden fragment dyskusji dotyczący Fortu św. Benedykta...

 

Prowadząca dyskusję: D. Rojek: "Czy będą na to pieniądze w budżecie miasta ?, Panowie..."

 

ktoś z budżetówki Krakowa : "Z punktu widzenia budżetu miasta wygląda to w ten sposób że Podgórze to jest obszar 6 dzielnic, my mówimy tutaj o malutkim fragmencie tego Podgórza. Natomiast problemem generalnie występującym na Podgórzu (...) to są również problemy Zabłocia. To jest tak jak mówię. Fort św. Benedykta to jest jeden z 12 fortów na terenie Podgórza. Równie ważny jest Fort Rajsko czy Fort Borek na przykład"

 

D Rojek: "Dobrze, to czy będą na to pieniądze ?"

 

dalszy głos budżetówki miasta: "Czy będą na to pieniądze ? zobaczymy... na Park Bednarskiego pieniądze są w tegorocznym budżecie, na fort św. Benedykta pieniędzy nie ma bo jest umowa z Instytutem Sztuki"

 

(...)

 

oraz jeszcze jedna wypowiedź: Mirosław Gilarski - członek Komisji Kultury, Promocji i ochrony zabytków RMK:"Szanowni Państwo, rzeczywiście Podgórze jest to prawobrzeżna część Krakowa, złożona z sześciu dzielnic i mówimy o pewnej części. Natomiast ja mam poczucie tego że popełnia się tutaj wciąż ten sam grzech - grzech zaniechania. Mianowicie Fort św. Benedykta od sześciu lat trwa przygotowanie jakiegoś projektu przez Instytut Sztuki, kwestują mieszkańcy również profesorowie, konserwatorzy zabytków uważają że to co proponuje Instytut Sztuki jest nie do zaakceptowania - jak to jest ? - nie widać tutaj inicjatywy miasta w tym sporze aby sprawę rozstrzygnąć"

Link to comment
Share on other sites

a więc podsumowywując dyskusję o Forcie św. Benedykta...

 

ten tekst lepiej zrozumiecie, niż moje nie składne i czasem nieprawdziwe :D zdania :D

 

dziękuję Fortusi za poprawę moich błędów ( tych podziękowań już nikt nie skasuje ;))

 

Padły stwierdzenia, które mogą całkowicie przekreślić forsowany projekt nadbudowy fortu i kucia w skałach Krzemionek podziemnych parkingów. Z jednej strony usłyszeliśmy wypowiedź Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Jana Janczykowskiego, który w rozmowie telefonicznej stwierdził, że otrzymał dwie negatywne opinie ekspertów, która będą dla niego podstawą do wydania negatywnej opinii na temat projektu. To uniemożliwi realizację projektu w proponowanej formie.

Z drugiej strony wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel, który zapewnił, że brak zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków może być podstawą rozwiązania umowy dzierżawy oddającej fortu (wraz przyległym terenem) inwestorowi na 25 lat. Łącząc te dwa stwierdzenia w logiczny ciąg zakładamy, że Miasto podejmie działania zmierzające do rozwiązanie umowę. Odzyskanie fortu będzie początkiem drogi do zagospodarowania go zgodnie z wymogami konserwatorskimi, także do znalezienia funkcji zgodnej z oczekiwaniami mieszkańców.

Link to comment
Share on other sites

 • 10 months later...

No i tak właśnie stuknęło w listopadzie tego roku: 9 lat odkąd ''Instytut Sztuki'' otrzymał od miasta w bezpłatne użytkowanie ten obiekt...

 

Do tego w ostatnim czasie był niezabezpieczony i było tam włamanie.

 

Niech Stowarzyszenie Kultury Akademickiej ''Instytut Sztuki'' daruje sobie ten Fort i nie robi niczego wbrew opinii mieszkańców (którzy najbardziej by odczuli ''zalety'' projektu zagospodarowania, gdyby wszedł w realizację).

 

Z drugiej strony: jak tu coś w tym mieście Krakowie wyremontować i zaadaptować gdy tylko napotyka się protesty?!

 

W końcu inwestorom MUSZĄ się zwrócić koszty takiego remontu i adaptacji, nie są przecież organizacjami charytatywnymi...

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
Guest gorgona

We wnętrzu tego fortu, poza innymi dziwnymi rzeczami w rodzaju modelu samolotu czy też rakiety (!) stoi ofoliowana, co najmniej dwumetrowa figura chyba Stańczyka, która przyprawiła mnie o dreszcz, kiedy tak nagle zamajaczyła w mroku :devilyellow: Chciałabym wrzucić to zdjęcie, niestety nie umiem... Co to tam robi w zasadzie, czy coś się zmieniło w ramach planów dotyczących fortu św. Benedykta?

 

I pozdrawiam wszystkich, to mój pierwszy post tutaj ;)

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Pierwszy post od bardzo długiego czasu...wreszcie :)

 

Nie tak dawno udało mu się wybrać w okolice fortu św. Benedykt.

W sumie nic się tam nie dzieje, w siatce otaczającej zabytek jest parę dużych dziur przez które można bez problemu przejść. Dzięki temu udało mi się obejść fort wokół i pozaglądać do środka, przez szpary w bramie. Koledze udało się też wspiąć się i zajrzeć przez jedno z okien do wewnątrz. Jak łatwo sie domyśleć panuje tam totalny bałagan. Wstawiłbym zdjęcie, ale póki co nie bardzo wiem jak to zrobić :oops:

 

Spotkana również w okolicy jakaś kobieta opowiedziała, że od fortu biegnąć ma jakiś podziemny tunel ciągnący się aż do dawnego obozu w Płaszowie.

Link to comment
Share on other sites

... a z Płaszowa do Oswiecimia...łobozeeeeeeeeeeeeeeeeee

 

Nie ma tuneli i nie było!!!!!! Jest tylko szambo i tunel do niego z latryny + podziemna cysterna. Kilka metrów podziemnego tuneliku.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Ufff... Jakoś wreszcie udało mi sie wstawić zdjęcia :mryellow:

Chociaż nie wiem czy nie za duże...

 

"Pomieszczenie nr 1" - skład wszystkiego

http://img378.imageshack.us/img378/6434/s6301977nxq0.jpg

 

"Pomieszczenie nr 2" - wielka pustka

http://img131.imageshack.us/img131/8041/s6301979avu8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Lukasz

ehh dobra zrobimy inaczej - popatrzcie na "moje" wnętrza

 

Ps Bartek oto i wahadłowiec...

 

http://img77.imageshack.us/img77/7024/dsc02943so9.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/9209/dsc02949it4.jpg

http://img376.imageshack.us/img376/6955/dsc02916oo1.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
No właśnie dlatego tyle lat to trwa . takie plany nie istnieją , bo zawsze którejś ze stron coś sie nie podoba :( Zaiste , planowanie zagospodarowania tego fortu , musi być sztuką kompromisu .
Link to comment
Share on other sites

Jak na 17 lat, które minęło od rozpoczęcia odnawiania fortu to za wiele nie zostało zrobione, ale co tu się dziwić, że z fortem nie potrafia sobie poradzić, prostym przykładem jest wszystkim znany "szkieletor", już koncepcji jego rozbiórki było chyba tyle samo, co i planów jego remontu, i jakoś większych efektów nie widzimy, no poza tym, że stał się świetnym stojakiem na reklamy, tak samo zresztą jak pewien hotel nad brzegiem Wisły.

 

Pozostaje mieć nadzieję, że w końcu coś ruszy się w tej kwestii, bo nieszczęsny fort już dość długo czeka, na porządną odnowe.

Link to comment
Share on other sites

W ogó,le dziwi mnie dlaczego ludzie z taka lekkomyślnością traktują ten budynek . To jedyny tego typu fort ( wieża maksymiliańska ) w okolicy ? polsce / europie ( cóz , pewna nie jestem ) . Pojawia sie również problem nierównorzędnego traktowania wszystkich zabytków .
Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...
 • 5 months later...
 • 1 month later...
 • 7 months later...
 • 2 months later...

Brama otwarta, siatka rozkradziona. Zaczyna brakować prętów w oknach. Niedługo swobodnie będzie można dostać się do środka. Tylko wyglądać złomiarzy.

 

Ostatnio byłem i dopiero przyuważyłem, że w wale otaczającym fort znajduje się schron. Remiza, czy coś z okresu II wojny - wie ktoś coś może?

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
 Share

×
×
 • Create New...