Jump to content

Fort 52 Borek


fortyck
 Share

Recommended Posts

Tak, tak...

 

Po zapoznaniu się z dotychczasową historią jego adaptacji taki nachodzi oto wniosek, że obiekt ten nigdy nie miał szczęścia.

 

Ale jest też... niebezpieczny (jak każdy inny fort) ze swoimi szybami i studniami i nie tylko :mrgreen:

 

Wart jest by urządzono w nim hotel wraz z parkiem edukacyjnym Twierdzy Kraków :roll:

 

Przede wszystkim wart jest odwiedzania (z zachowaniem środków ostrożności http://forum.fortyck.pl/public/style_emoticons/default/wink.gif).

Link to comment
Share on other sites

 • 11 months later...
Ale jest też... niebezpieczny (jak każdy inny fort) ze swoimi szybami i studniami i nie tylko

 

 

Nie zgadzam się !!! On jest niebezpieczny jak żaden inny. Nigdzie nie ma tylu miejsc, w których można się zabić albo solidnie połamać - na żadnym innym krakowskim forcie !!!

 

Co oczywiście nie znaczy, że nie warto zwiedzać, ale tak jak pisze admin - z zachowaniem środków ostrożnosci. Zachęcam - fort został latem /jesienią 2005 r. oczyszczony z samosiewów przez Fundację Janus. To już nie jest dżungla - drzewostan wygląda teraz jak quasi - park. Niestety, trafiają się tam jednak (i to wcale często) ludzie, którzy stale bezmyślnie wycinają pojedyńcze drzewa - jedni na opał, a inni żeby uzyskać gałęzie na "maskowanie" podczas zabawy w paintball czy ASG...

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
Guest tryton65
Bylem tam przed paru laty.Jakos az tak mnie nie przestraszyl.Ogölnie jest w dosc dobrym stanie.No i jest jednym z tych fortö ktöre sa w swojej architekturze niepowtarzalne.Tryton65 :twisted:
Link to comment
Share on other sites

Tryton - tu nie chodzi o to, czy Cię przestraszył czy nie. Borek nie jest przerażajacy, owszem, generalnie jest całkiem sympatyczny, choć większość kazamat jest brudna jak nieszczęście i ciemna jak d... Afroamerykanina :mrgreen: , co sympatyczne nie jest. Natomiast miejsc stanowiących zagrożenie jest dużo:

1. otwór komina w nasypie drugiej od prawej poprzecznicy na wale artylerii (górnym), niczym nie zabezpieczony.

2. Ruina drewnianaego pulpitowego dachu na koszarach szyjowych - działą na zasadzie "zielony mosteczek ugina sie", nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy trachnie

3. fosy - omurowane, z osuwiskami ziemnymi z wałów i osypiskami śmieci - można zjechać z wału. Poza tym, większość jest zalana wodą, ale dna tych teoretycznie "suchych" są tak grząsie, że niejedno bagno może pozazdrościć.

 

Jadziem do środka:

4. schrony pogotowia w poprzecznicach - niezabezpieczone szyby wind amunicyjnych, nie wszystkie (część jest niedrożna)

5. Obie klatki schodowe - zero poręczy w miejscach, gdzie krzyżują się z poterną obsługującą windy amunicyjne; można zlecieć z dobrych kilku metrów

6. brak stropu między kondygnacyjnego w kilku pomieszczeniach na prawym skrzydle bloku koszar, przy czym wejścia na poziomie piętra do tych pomieszczeń nie są zabezpieczone - zlecieć można jak wyżej

7. niezabezpieczone, odkryte odcinki kanałów odwadniających w obu poternach/sieniach przejazdowych bram fortu - nogę można złamać lub skręcić jak nic

8. niezabezpieczona studnia w prawej sieni/poternie, wypełniona wodą i żelastwem

9. o gruzie i fragmentach zburzonych ścian działaowych zalegajacych w wielu pomieszczeniach, złym stanie niektórych stropów międzykondygnacycjnych z blachy falistej i niektórych murach oporowych grozących katastrofą budowlaną nie wspomnę.

Mało Ci ?

Link to comment
Share on other sites

Guest tryton65

Okay,mysle tylko ze zwiedzaniefortöw jest dla ludzi z glowa.

Ja szczegölnie zwröcilem uwage na te kanaly i studzienki.

Pozdrawiam Tryton65 :twisted:[glow=darkred:72bc066e06][/glow:72bc066e06][glow=red:72bc066e06][/glow:72bc066e06][glow=orange:72bc066e06][/glow:72bc066e06][glow=brown:72bc066e06][/glow:72bc066e06][glow=yellow:72bc066e06][/glow:72bc066e06][glow=green:72bc066e06][/glow:72bc066e06]

Link to comment
Share on other sites

 • 11 months later...

Ktos już tu na forum pisał, żeby nie powielać bzdur i idiotyzmów. Może to byłem ja - niepamietam :oops:

 

Przegladałem nowe zdjecia fortu Borek (ładne) i postanowiłem poczytać treść podstrony. Czytam, wszystko pieknie ładnie, ale gdzies juz to czytałem.... Doszedłem do ciekawostek i .... "Łukasik" - ten sam powielony błąd, przepisany bezmyślnie...tragedia. Może admin w dobie internetu sprawdzi sobie co napisał :oops: i gdzie jest ten idiotyzm, który ludzie czytają Na przedpolach fortu wyladował zestrzelony Liberator, który na ziemi zmienił sie w Beninga "Latająca Forteca" (troche to zpolszczyłem). Hmmm trzeba sie zdecydować co wylądowało bo to dwie różne maszyny :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Link to comment
Share on other sites

Guest Matys
No żeczywiście, też sprawdzilem, Liberator, to co innego niż Boeing B-17 G, nawet wysparczy na nie popatrzeć żeby zobaczyć że nawet budową sie rożnią. Wiec co tam na prawde spadło? Z tego co ja wiem to Liberator, ale moge sie mylić.
Link to comment
Share on other sites

Guest Matys
No słyszałem tez to, w sporej czesci krakowa przez to produ nie było. A zdjecia z checia bym zobaczył, pozatym wtedy mielibyśmy pewność, bo te maszyny sie na tyle rożnią ze spokojnie można okreslic co to za samolot :)
Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

Nie wiem czy to dobry pomysł, ale postanowiłem napisać co nowego dzieje się z fortem Borek. Problem polega na tym że niewiele tam się zmieniło :cry:

 

Jedyna wyraźną zmianą, i to niestety na gorsze, jest to iż ktoś ukradł tabliczkę informacyjną dotyczącą fortu. Stało się to chyba jakiś miesiąc temu. Jak do tej pory nowa się nie pojawiła i nie mam pojęcia czy w ogóle tak się stanie (a tak na marginesie kto za nie odpowiada/montuje ?).

 

Cóż poza tym: fort nadal jest opuszczony (zaskakujące, prawda :twisted:). Poza okolicznymi mieszkańcami odwiedzają go tylko miłośnicy paintballu (zwykle w niedziele). Lekkie kopuły obserwacyjne zachowały się i jeszcze nikt ich nie ukradł. Fosa w większej części jest zalana przez wodę. Chyba z dwa tygodnie temu widziałem pływające tam kaczki.

Woda, poprzez strzelnice, zalała kaponierę czołową.

Przedpole fortu, w odległości chyba kilkuset metrów od ostatnich drzew, jest wielkim placem budowy - powstanie nowe osiedle. Opodal lewej kaponiery jest sporo porozrzucanych śmieci.

Co do wnętrza fortu - na piętrze część sal jest pełna gruzy, chyba zostawionego przez dawnego "gospodarza", firmę budowlaną. Przez lewą bramę koszar i korytarz za nią biegnący można swobodnie przechodzić. Natomiast za prawą bramą korytarz jest w pewnym stopniu zagruzowany i tam też jest niezabezpieczona studnia. To chyba najniebezpieczniejsze miejsce w forcie.

 

W sumie to chyba tyle "nowości".

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Jeszcze wspomnę o takiej drobnostce - na stronie dzielnicy X, w której granicach znajduje się fort, w dziale Galeria (podkategoria Kliny), można zobaczyć parę fotek Borku (a także Jugowic i Rajska). Zdjęcia nie są szczególnie zachwycające :cry: natomiast sam fort figuruje pod nazwą Fort Kliny. Nie ma to jak wesoła twórczość :twisted:

Aha, jeszcze może podam link do strony:

:arrow: http://www.dzielnica10.krakow.pl/

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Co do W11 to chyba nie mają już gdzie kręcić scen, bo gdy kończyła się FM 9 marca to spotkalismy policje i ekipę filmową która się zbierała przy forcie Prokocim :mrgreen:. No i oczywiście dowiedzieliśmy się że będą krecić sceny do W 11. Nie oglądam tego serialu, bo mnie nie interesuje, ale skoro był odcinek z fortem Borek to ciekawe kiedy będzie z Fortem Prokocim. No chyba że zdjecia były kręcone w obu fortach :P

 

Reszta bez komentarza :devil:

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
 • 3 years later...

Jak pisałem w pierwszym poście w tym temacie: Fort Borek NIE MIAŁ dotąd szczęścia w zagospodarowaniu; ale chyba coś się zmienia, bowiem Rada Dzielnicy X jest zainteresowana tym by WRESZCIE ktoś zagospodarował ten nieszczęsny Fort Borek dla dobra okolicznych mieszkańców a zwłaszcza młodzieży:

 

''Fort Borek 52 u zbiegu ulic Borkowskiej i Fortecznej stoi opuszczony. Tymczasem 10-tysięczne osiedle nie ma domu kultury ani biblioteki. Radni Dzielnicy X mają propozycję, która może uratować sytuację.

W poniedziałek w "Dzienniku Polskim" ukazał się artykuł o ruinach na osiedlu Kliny, które przyciągają margines społeczny i młodzież niemającą innej alternatywy.

- Trudno się dziwić, że młodzi wybierają takie miejsce. Centrum Krakowa jest daleko, poza tym jest słabo skomunikowane z naszą okolicą. Dlatego bardzo potrzebujemy ośrodka, gdzie młodzi mogą spotkać się z kulturą - mówi radny Waldemar Domański.

Takim miejscem mógłby być Fort Borek 52, czyli 2000 mkw. należących do gminy. Radni proponują, żeby powstał tu np. dom kultury i stała ekspozycja historyczna. Jest też miejsce na działalność komercyjną i parking.

- Szukamy kontrahenta i partnerów, którzy mogą pomóc w zagospodarowaniu tego zabytku, chociażby w części - zaznacza Tadeusz Murzyn, radny "dziesiątki".

O takie miejsce walczą też mieszkańcy Klinów. Tym bardziej że powstają tu cały czas nowe bloki i wprowadzają się do nich nowi, potencjalni użytkownicy ożywionego fortu.

- Obszar Klinów to jedna trzecia całej naszej dzielnicy. Nie możemy pozwolić, żeby była tu tylko sypialnia i kulturalna pustynia - przekonują zgodnie radni.''

 

Tekst: (PP)

Żródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 19.04.2012 r.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

Mam nadzieję, że te plany uda się zrealizować ^_^ Ostatnio nieco więcej na ich temat pojawiło się w dwutygodniku Kraków.pl (numer 12 (98) z 29 VIII 2012), w dziele informacji z dzielnic:

 

Dzielnica X Swoszowice

Nowy pomysł na rewitalizację fortów

Kraków od wielu lat boryka się z problemem rewitalizacji poaustriackich fortów. Główną przeszkodą w ratowaniu tych wyjątkowych budowli jest oczywiście brak środków finansowych. Miasto przeżywa kryzys, a i prywatni inwestorzy nie kwapią się do wyłożenia koniecznych, sporych kwot. Nowy sposób na ratowanie, ale i zarazem sensowne zagospodarowanie zabytkowych fortyfikacji znalazła Rada Dzielnicy X. Na terenie tej dzielnicy znajduje się aż sześć fortów. Na "pierwszy ogień" poszedł fort nr 52, położony na Klinach u zbiegu ulic Borkowskiej i Fortecznej. Radni chcą część fortu przeznaczyć na siedzibę dla domu kultury, a resztę udostępnić firmom prowadzącym działalność komercyjną. Nowatorski pomysł tamtejszych radnych polega na pozyskaniu partnerów do wielostronnego finansowania rewitalizacji fortów. Radni nawiązali współpracę z Politechniką Krakowską oraz ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa. Jej pierwszym efektem jest darmowe sporządzenie inwentaryzacji architektonicznej fortu przez PK. Wykonał ją zespól pod kierownictwem prof. Andrzeja Kadłuczki, dyrektora Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków PK. Prawdopodobnie również za darmo Politechnika Krakowska jeszcze w 2012 r. wykona kolejną część dokumentacji, tj. koncepcję rewitalizacji fortu. Tymczasem Rada Dzielnicy X już przeznaczyła 20 tys. zł na wycinkę zbędnej roślinności na terenie fortyfikacji oraz na projekt remontu dachu. Kolejnym etapem będą prace remontowe (w 2013 r.). Na ich wykonanie radni chcą pozyskać środki ze SKOZK - wniosek został już złożony.

- Na Klinach nie ma żadnego ośrodka kultury. W dobie kryzysu miejskich finansów trzeba szukać nowych rozwiązań. Wiedząc, że miasto nie ma środków na budowę siedziby dla domu kultury, chcemy poprzez rewitalizację fortu osiągnąć dwa cele: uratować zabytek przed dalszym popadaniem w ruinę oraz utworzyć siedzibę dla osiedlowego domu kultury - mówi Maciej Nazimek, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy X.

 

Znalazłem też w internecie numer osiedlowej gazety Nasze Kliny (nr 11 zima 2011/2012), gdzie również mowa o planach "zamienienia" opuszczonego fortu na "Fort Kultury" (s.8-9), jak i jest krótki artykuł poświęcony historii samolotu, co w 1944 r. wylądował na przedpolu z dołączonymi reprodukcjami zdjęć, w całkiem dobrej jakości (s. 12). Można pobrać wersję pdf z tej strony: http://www.naszeklin...php/czasopismo/

Umieszczenie pliku w załączniku do posta mi nie wyszło :wacko:

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

Dziś o godz. 12 w sali konferencyjnej Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej (ul. Kanonicza 1) odbędzie się przekazanie Radzie Dzielnicy IX Łagiewniki - Borek Fałęcki dokumentacji wraz z prezentacją projektu, związanych z koncepcją adaptacji Fortu Borek na dom kultury wzbogacony o wielofunkcyjne centrum.

 

więcej :arrow: http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/miasto-krakow/1263637-jak-zmieni-sie-fort-borek.html

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
 • 1 year later...

Projekt rewitalizacji, którym chyba już jakiś kandydat na radnego chwalił sie na swoim plakacie czy ultoce, powli materializuje się, o czym śiwadczę wiadomości ze strony dzielnicy. Pierwszy etap remontu zakończono w grudniu, w ciągu września i października pracowano nad następnym.

 

 

Remont fortu na Klinach dodano: 17.12.2013, 09:26

Zakończył się pierwszy etap remontu kapitalnego dachu nad częścią koszarową dziewiętnastowiecznego Fortu 52 na Klinach. W tym roku udało się położyć 2 z 11 segmentów nowego, żelbetowego, ocieplonego stropu. Rada Dzielnicy X pozyskała na ten cel 200 tys. zł ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Trwają starania o dalsze finansowanie wspomnianych prac z funduszy SKOZK. Potrzeba jeszcze około 1 mln zł. Koszty projektu remontu pokryła ze swego budżetu Rada Dzielnicy X.

 

 

Rewitalizacja fortu na Klinach dodano: 25.9.2014, 17:36

W Forcie nr 52 na Klinach przy skrzyżowaniu ulic Borkowskiej i Fortecznej kontynuowany jest kapitalny remont dachu budynku dawnych koszar. Wykonanie tych żmudnych i kosztownych prac to I etap kompleksowej rewitalizacji całego zabytkowego obiektu na Klinach.

Zamiarem Rady Dzielnicy X jest wyremontowanie fortu i przeznaczenie go na siedzibę Klubu Kultury Kliny (działającego obecnie w Domu Parafialnym parafii p.w. św. Rafała Kalinowskiego przy ul. Bpa Małysiaka), oraz innych miejskich placówek kulturalnych. Wokół fortu radni z Klin planują utworzyć oświetlony park z alejkami i ławkami.

Na realizację tego pomysłu Rada Dzielnicy X pozyskała środki finansowe ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz nawiązała współpracę z Politechnika Krakowską, dzięki której wykonana została (częściowo za darmo) dokumentacja projektowa. Obecnie radni z Klin starają się pozyskać pieniądze z budżetu miasta na dalszy remont. Rewitalizacja fortu od 2 lat jest finansowana również z budżetu Rady Dzielnicy X.

Link to comment
Share on other sites

 • 7 years later...

Wielkie otwarcie Fortu Borek – filii Centrum Kultury Podgórza

środa, 27 lipca 2022 r.

 

 

Nowa filia Centrum Kultury Podgórza zainauguruje swoją działalność już w najbliższą sobotę, 30 lipca.

 

Uroczyste otwarcie odbędzie się o godz. 12.00.

 

Wezmą w nim udział członkowie grupy rekonstrukcyjnej, a w powietrze wzbije się wyjątkowy balon.

 

W niedzielę, 31 lipca, odbędzie się piknik rodzinny.

 

 

Z3MASEa.jpg

Fot. Łukasz Gągulski

 

 

 

– Kiedy ponad 10 lat temu zapadła decyzja o rewitalizacji Fortu Borek, wszyscy mieli świadomość, że to wyjątkowe wyzwanie nie tylko ze względów finansowych.

Zależało nam na tym, żeby z jednej strony zachować unikatowy, forteczny charakter tego miejsca, a z drugiej sprawić, żeby był to obiekt, który – pełniąc swoje nowe, kulturalne funkcje – sprosta współczesnym wymaganiom i w pełni odpowie na potrzeby lokalnej społeczności oraz turystów.

Jestem przekonany, że osiągnęliśmy ten cel i jest to wspólny sukces wszystkich osób, instytucji i podmiotów zaangażowanych w to wyjątkowe przedsięwzięcie.

Z wielką radością zapraszam więc na wielkie otwarcie Fortu Borek – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Fort główny, artyleryjski 52 „Borek” powstał w II połowie XIX w. jako element umocnień Twierdzy Kraków.

Obiekt ten do lat 50. XX w. pełnił funkcje wojskowe.

Potem mieściły się tu m.in. zakład przetwórczy czy skład budowlany, aż finalnie niszczał on przez lata jako pustostan.

Odrestaurowany (w latach 2013-2022) wysiłkiem Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie – z funduszy europejskich (Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego), Gminy Miejskiej Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – teraz będzie pełnił funkcje kulturalne.

Swoją siedzibę będzie tu miała nowa filia Centrum Kultury Podgórza (która zastąpi Klub Kliny, funkcjonujący dotychczas przy ul. bpa A. Małysiaka 1) oraz Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

– Rewitalizacja zdewastowanego fortu była ogromnym przedsięwzięciem konserwatorskim i budowlanym.

Przed nami stoi natomiast inne zadanie – chcemy, by nowa filia Centrum Kultury Podgórza tętniła życiem, stała się miejscem integracji dla lokalnej społeczności i ważnym punktem na turystycznej mapie naszego miasta, jako element szlaku turystycznego Twierdzy Kraków. Jestem przekonana, że tak właśnie będzie, bo mamy do dyspozycji unikatowy, nowocześnie wyposażony obiekt.

Ofertę nowej filii Centrum Kultury Podgórza, która się tutaj mieści, będziemy poszerzać, wsłuchując się w potrzeby i w oczekiwania mieszkańców tej części Krakowa i wspólnie z nimi – mówi Anna Grabowska, dyrektor CKP.

Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 24 mln zł, w tym prawie 10 mln pochodziło ze źródeł zewnętrznych – z funduszy unijnych (Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego) oraz ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Prace realizowane przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie objęły obszar wewnątrz fosy (budynek koszar, zapole, wał artylerii, wał piechoty).

Równolegle, na zewnątrz fosy, była prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie inwestycja związana z utworzeniem parku przy Forcie Borek, który został otwarty 20 czerwca 2022 r.

Więcej informacji tutaj.

 

 

w43gZ3t.jpg

 

 

oIRR40A.jpg

 

L4mLjdM.jpg

 

U7l6DoQ.jpg

 

cPwhJTk.jpg

 

SJQbiuT.jpg

 

BeRpf2l.jpg

 

lzgOaj1.jpg

 

TDr2KiH.jpg

 

dJVDATf.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Żródło: https://www.krakow.pl/aktualnosci/262209,26,komunikat,wielkie_otwarcie_fortu_borek___filii_centrum_kultury_podgorza.html?_ga=2.189589995.1746122776.1658921026-1970053927.1658921026

Link to comment
Share on other sites

Wielkie otwarcie Fortu Borek – filii Centrum Kultury Podgórza

 

sobota, 30 lipca 2022 r.

Nowa filia Centrum Kultury Podgórza zainauguruje swoją działalność już dziś, w sobotę, 30 lipca.

Uroczyste otwarcie odbyło się o godz. 12.00.

Wzięli w nim udział członkowie grupy rekonstrukcyjnej.

W niedzielę, 31 lipca, odbędzie się piknik rodzinny.

4.jpg
Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl

– Kiedy ponad 10 lat temu zapadła decyzja o rewitalizacji Fortu Borek, wszyscy mieli świadomość, że to wyjątkowe wyzwanie nie tylko ze względów finansowych.

Zależało nam na tym, żeby z jednej strony zachować unikatowy, forteczny charakter tego miejsca, a z drugiej sprawić, żeby był to obiekt, który – pełniąc swoje nowe, kulturalne funkcje – sprosta współczesnym wymaganiom i w pełni odpowie na potrzeby lokalnej społeczności oraz turystów. Jestem przekonany, że osiągnęliśmy ten cel i jest to wspólny sukces wszystkich osób, instytucji i podmiotów zaangażowanych w to wyjątkowe przedsięwzięcie.

Z wielką radością zapraszam więc na wielkie otwarcie Fortu Borek – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Fort główny, artyleryjski 52 „Borek” powstał w II połowie XIX w. jako element umocnień Twierdzy Kraków.

Obiekt ten do lat 50. XX w. pełnił funkcje wojskowe.

Potem mieściły się tu m.in. zakład przetwórczy czy skład budowlany, aż finalnie niszczał on przez lata jako pustostan.

Odrestaurowany (w latach 2013-2022) wysiłkiem Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie – z funduszy europejskich (Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego), Gminy Miejskiej Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – teraz będzie pełnił funkcje kulturalne.

Swoją siedzibę będzie tu miała nowa filia Centrum Kultury Podgórza (która zastąpi Klub Kliny, funkcjonujący dotychczas przy ul. bpa A. Małysiaka 1) oraz Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

– Rewitalizacja zdewastowanego fortu była ogromnym przedsięwzięciem konserwatorskim i budowlanym.

Przed nami stoi natomiast inne zadanie – chcemy, by nowa filia Centrum Kultury Podgórza tętniła życiem, stała się miejscem integracji dla lokalnej społeczności i ważnym punktem na turystycznej mapie naszego miasta, jako element szlaku turystycznego Twierdzy Kraków.

Jestem przekonana, że tak właśnie będzie, bo mamy do dyspozycji unikatowy, nowocześnie wyposażony obiekt.

Ofertę nowej filii Centrum Kultury Podgórza, która się tutaj mieści, będziemy poszerzać, wsłuchując się w potrzeby i w oczekiwania mieszkańców tej części Krakowa i wspólnie z nimi – mówi Anna Grabowska, dyrektor CKP.

Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 24 mln zł, w tym prawie 10 mln pochodziło ze źródeł zewnętrznych – z funduszy unijnych (Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego) oraz ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Prace realizowane przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie objęły obszar wewnątrz fosy (budynek koszar, zapole, wał artylerii, wał piechoty).

Równolegle, na zewnątrz fosy, była prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie inwestycja związana z utworzeniem parku przy Forcie Borek, który został otwarty 20 czerwca 2022 r.

w43gZ3t.jpg

Więcej informacji tutaj.

Fort artyleryjski 52 „Borek” to jeden z położonych na południu miasta obiektów obronnych wchodzących w skład Twierdzy Kraków, unikatowego w skali europejskiej dziedzictwa fortyfikacyjnego.

Wartość historyczna, kulturowa, jak również ekologiczna i użytkowa czynią z twierdzy zabytek niezwykły i wart poznania.

Dlatego już dziś zachęcamy do spotkania z Twierdzą Kraków i odkrywania jej tajemnic.

Od 10 do 18 września będziemy wędrować szlakiem twierdzy z przewodnikami, wysłuchamy wykładów specjalistów, odbędą się także warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz konkursy z nagrodami.

Szczegółowy program wydarzeń już wkrótce na krakow.pl!

2umZgti.jpg

HYLynMo.jpg

3NGU6o3.jpg

Fovdak3.jpg

aE8RNYo.jpg

vMRqUUi.jpg

crwsTOG.jpg

nuoOp7D.jpg

bZ3rJgU.jpg

ysX73Hg.jpg

mYMYYq5.jpg

cPBncVK.jpg

0Oy4YRz.jpg

YCucHdU.jpg

XqqKEK9.jpg

dw4jiXW.jpg

QNvwYcx.jpg

JV51Ytg.jpg

RRfH7hT.jpg

vS5UI6q.jpg

63qYQL6.jpg

y44Holm.jpg

hocuRxq.jpg

FjyQMl9.jpg

pvfrSZA.jpg

hTrhylP.jpg

fVv3gV2.jpg

7AyISKb.jpg

1dvgVe9.jpg

DyI8KMQ.jpg

ZdeRyM2.jpg

K8EJ63V.jpg

ncdYO6A.jpg

sRzSUMO.jpg

MRuq6Ai.jpg

qjQatKk.jpg

YdFScgn.jpg

4yWpWE9.jpg

M5r7jb1.jpg

LlhAEIy.jpg

Rr1xT46.jpg

RVYxRWd.jpg

RL1x5ae.jpg

Żródło: https://www.krakow.p...3927.1658921026

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
 Share

×
×
 • Create New...