Jump to content

FS 19


Atterdag
 Share

Recommended Posts

Niestety... nazwa tematu jest myląca, gdyż nawet na zdjęciach lotniczych z połowy XX wieku ciężko dopatrzyć się chociaż narysu samego szańca. Określenie jego położenia jednak nastręcza dzięki nim mniejszych trudności. Zachował się jedynie układ działek, dróg i rowu melioracyjnego. Chociaż... zawsze można poszukać czegoś więcej.

 

http://img151.imageshack.us/img151/1593/fs19.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Dziewiętnastka niestety nie przeżyła... Co więcej, nie przeżyła żadna z dziewiętnastek, bo były dwie, stara i nowa, podobnie zresztą jak i osiemnastki czy szesnastki. Żeby było wszakże ciekawiej, FS 19 przeżywał w 1914 drugą młodość jako NS 21, a nowy NS 19 powstał na północny wschód od niego. Niestety, nic się z tego nie zachowało, a szkoda. FS19/NS21 szczególnie żal, jako jednego z nielicznych przykładów modernizacji szańca FS na punkt oporu "nowego rdzenia" (NS).
Link to comment
Share on other sites

Nie, Zwierzyniec (N1) i Błonia (N4) to były obiekty stałe tzw. "nowego rdzenia", klasyfikowane jako "Werke" (dosłownie Noyauzwischenwerke, czyli forty międzypolowe rdzenia), a nie "Stuetzpunkte". Skrót (prefiks) towarzyszący ich numerom to N albo rzadziej NZW. Modernizowano, a raczej przebudowywano je z FSów w latach 1908 - 1909.

 

Spośród FSów zmodernizowanych w 1914 w standardzie polowym uchował się tylko FS 3, ale on - wyjąwszy dodanie kilku schronów i rearanżację układu poprzecznic nie był szerzej modernizowany, podobnie jak i FS 29. 21się nie zachował, a 22 jest silnie zmieniony...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...