Jump to content

Wisła a Podgórze


Alka
 Share

Recommended Posts

czy ktos może wie jak przebiegało dawne koryto Wisły w Podgórzu??

znalazłam w sieci zdjęcie i teraz spać nie moge bo nie wiem jak tam sobie to płynęło

http://collections.yadvashem.org/photosarchive/en-us/49865_51476.html

 

widać kościół św Jozefa pl Lasoty i skały. czyżby park bednarskiego albo korona??? i w dodatku to nie było aż tak dawno skoro kościłół stoi ( jakby ktos nie wiedział to obchodziliśmy stulecie...)

no chyba że to jakieś bajoro na boisku w parku... a jest podpisane że Wisła... pisłąm już na podgorze.pl ale nie uzyskalam satysfakcjonującej odpowiedzi

za wszelkie informacje będe bardzo wdzięczna!!

Link to comment
Share on other sites

Na tej stronie jest sporo słabo (błędnie, z pomyłkami, nieprecyzyjnie) opisanych zdjęć, podpisem się nie sugeruj. Ktoś kto je opisywał wiedział że to są zdjęcia z Krakowa, ale nigdy tu nie był i nie zna topografii ani historii miasta. Co zresztą nie dziwi, mają mnóstwo zdjęć i je opisują, trudno żeby dobrze znali każdy zakątek świata. To nie może być Wisła, bo widok jest na północ, od strony Parku Bednarskiego w stronę kościoła i Krakowa, a więc i Wisły. Ten "klif" to jakaś forma skalna w parku Bednarskiego, najpewniej zrobiona ludzką ręką, jak zresztą wszystkie formy skalne w tamtym rejonie - wszak to dawny kamieniołom (to nam najlepiej Atterdag wyjaśni). Wydaje mi się, ze to po prostu poziom gruntu, no zwyczajnie dno kamieniołomu, a na czarno białym zdjęciu wygląda jakby woda. Zresztą widać na tej "wodzie" jakieś śmieci czy kamyki (po prawej stronie zdjęcia). Z drugiej strony, ten specyficzny cień - jak odbicie tej ściany skalnej w wodzie... Może jakieś efemeryczne zastoisko wodne na terenie parku? Ale jeżeli, to na pewno z wód opadowych, ewentualnie podziemnych, a nie z wylewu Wisły ani też przesiąkania jej wód przez skały - Wisła jest po prostu dużo niżej i klimaty takie jak na Zakrzówku nie wchodzą w grę... A płynąć tamtędy Wisła nigdy w czasach istnienia miasta nie płynęła, ani też nie sięgnęła tam w czasach powodzi.

 

.

Edited by kuba
Link to comment
Share on other sites

Ha! Super zdjęcie. I rzeczywiście, jego układ wskazuje nam na to iż jest to jedno z wyrobisk na terenie aktualnego Parku Bednarskiego. Wszak Park ten jest jednym z pierwszych na świecie przykładów rekultywacji/renaturyzacji terenu przemysłowego. Jedyny ciek w bezpośredniej okolicy, poza Wisłą to był potok Bonarka toczący swoje wody między Krzemionkami, a Łysą Górą (Kopcem Krakusa).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Po układzie zdjęcia widać że jest zrobione gdzieś spod obecnego wejścia na stadion Korony.

Wystarczy popatrzeć na google earth czy inne maps :rolleyes:

Jeśli chodzi o zmiany głównego koryta Wisły to szukałbym ich jedynie w okolicach Tyńca, Zabłocia, Płaszowa, Rybitw.

No pomijając Planty Dietlowskie. Na Krzemionkach jeśli coś płynęło to raczej dość dawno :D

A prędzej stało i falowało :D

 

park.JPG

Edited by Grdalus
Link to comment
Share on other sites

Temat zagadka, ale ciekawy do zbadania, niewątpliwie zdjęcie zwykłe a takie zamieszanie wprowadziło. Swoja drogą też raczej nie sadze aby tam coś płynęło. A moje pytanie jest takie, czy ktoś wie z jakiego roku dokładnie pochodzi to zdjęcie ?
Link to comment
Share on other sites

No pomijając Planty Dietlowskie. Na Krzemionkach jeśli coś płynęło to raczej dość dawno :D

 

Dobrze wytropione :)

 

No właśnie potok Bonarka od którego cała okolica wzięła nazwa skończył płynąć w XIX wieku jeśli nie wcześniej. Chociaż w katastrze z 1850 wilgotne łąki na jego przypuszczalnym położeniu wciąż są widoczne. Poza tym mieliśmy potok w okolicy dawnej papierni i dwa starorzecza między Podgórzem, a samą Wisłą. Poniżej wrzucam skan z katastru.

 

http://img220.imageshack.us/img220/9291/podgrzn1850.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...