Jump to content

Obóz koncentracyjny ''Płaszów''


fortyck
 Share

Recommended Posts

Po zapoznaniu się z materiałem o obozie koncentracyjnym ''Płaszów'' na naszej stronie www.fortyck.pl/inne_13.htm warto na własne oczy zobaczyć ten teren i wyobrazić sobie na podstawie mapy (zawiera ją powyższy materiał) ten obóz...

 

Pierwszy raz widziałem to miejsce podczas wycieczek szkolnych (lata 80.); ale co wtedy się wiedziało i rozumiało...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

15 stycznia 2007 r. o godzinie 18.25 spotkali się w Studiu Otwartym radni miasta Krakowa, radni Podgórza, radni dzielnicy XIII, główny architekt miasta, przy telefonie był małopolski główny konserwator zabytków.... zaś po drugiej stronie studia znalazły się osoby, którym to na sercu leży dobro Podgórza ( fortu św. Benedykta, obozu Płaszów itp.) - byli to m. in. mieszkańcy Podgórza.

 

Prócz tematu Fortu św. Benedykta, poruszona została sprawa Obozu koncentracyjnego "Płaszów", oto fragment tej dyskusji:

 

prowadzącą dyskusję była dziennikarka Dorota Rojek .

 

D. Rojek: "ale czy fundacja ma jakąś koncepcję na to ? jak powinien wyglądać ten obóz, co tam powinno być ?"

 

Radna dzielnicy XIII:" To znaczy jeśli chodzi o sam obóz "Płaszów" była wcześniej pewna koncepcja Pana Żółciaka. My spotkaliśmy się z taką propozycją studentki czy absolwentki Politechniki, która miała swój pomysł na aranżację tego obozu, bo trudno tutaj mówić o zagospodarowaniu przestrzennym. Była to taka bardzo sympatyczna koncepcja z zastosowaniem kamieni jako elementów wytyczających zarówno drogi jak i symbolizującym pewne obiekty. Jednakże ona nie znalazła żadnego zastosowania wobec pewnego takiego... no... sytuacji takiej troszeczkę zaniedbania i zastoju. Myślę, że słusznie miasto ogłosiło konkurs na aranżację tego obozu bo być może pozwoli to na wykonanie pierwszego kroku w kierunku rewitalizacji całego tego obszaru"

 

D. Rojek: "Jaki waszym zdaniem powinien być to krok ?"

 

Głos mieszkanki Podgórza: "Ja się zastanawiam dlaczego ogłasza się kolejne konkursy ? dlaczego szuka się kolejnych projektów ? skoro już to zostało opracowane."

 

D. Rojek: "No to może zwrócimy się z tym pytaniem to Pana wiceprezydenta."

 

Wiceprezydent: Tadeusz Trzmiel: "Może najpierw powiedzmy i odpowiedzmy sobie na to że w tej chwili przez Biuro Planowania Przestrzennego jest przygotowywany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla całego obszaru. Więc nie tylko dla terenu byłego obozu "Płaszów" lecz dla całego terenu tzw. Krzemionek"

 

D. Rojek: "Czy możemy uchylić rąbka tajemnicy ? Co tam będzie ?"

 

T. Trzmiel: "Gdybym mógł poprosić autora tego opracowania tego planu to zostaną przekazane szczegóły jak i również termin jego uchwalienia przez Radę Miasta Krakowa"

 

Jacek Biłecki albo Piłecki ( nie wyraźnie się przedstawił :D ) - Biuro Planowania Przestrzennego - Urząd Miasta Krakowa: "Prowadzę w pracowni ten plan....

 

D. Rojek: "Wie Pan co ma tam być"

 

Jacek: "...są pracownicy biura, ten plan jest planem, którego rola polega na integracji ochrony kulturowej i przyrodniczej. To jest właśnie ten cel o jaki w tym przypadku chodzi"

 

D. Rojek: "To na czym ta integracja, konkretnie ma polegać ?"

 

Jacek: "Na tym żeby zachować te relikty, które są reliktami po pierwsze: pamięci, a więc obóz "Płaszów", były obóz Płaszów, jego elementy, umożliwić jego aranżację ale w bardzo delikatny sposób - tak bym powiedział. Bez nadmiernej ingerencji tak jak to zresztą mówiły opinie uzyskane w trakcie planu i również włączenie tych obiektów, które tam są reliktami konturowymi; Kopiec Krakusa, elementy martyrologii w tym terenie i na tym to polega"

 

D. Rojek: "Ile to będzie kosztować ? - Czy już wiemy ?"

 

Jacek: "Plan nie określił kosztów i mówię w tym sensie żeby można było powiedzieć ile będzie kosztować realizacja. (...)

Te warunki jakie plan przygotował nie powodują konieczności szczególnych nakładów. Natomiast podstawową sprawą to jest sprawa utrzymania"

 

D. Rojek: "Czy będą na to pieniądze w budżecie miasta ?, Panowie..."

 

ktoś z budżetówki Krakowa :>: "Z punktu widzenia budżetu miasta wygląda to w ten sposób że Podgórze to jest obszar 6 dzielnic, my mówimy tutaj o malutkim fragmencie tego Podgórza. Natomiast problemem generalnie występującym na Podgórzu (...) to są również problemy Zabłocia. To jest tak jak mówię. Fort św. Benedykta to jest jeden z 12 fortów na terenie Podgórza. Równie ważny jest Fort Rajsko czy Fort Borek na przykład"

 

D Rojek: "Dobrze, to czy będą na to pieniądze ?"

 

dalszy skąpy głos budżetówki miasta :>: "Czy będą na to pieniądze ? zobaczymy... na Park Bednarskiego pieniądze są w tegorocznym budżecie, na fort św. Benedykta pieniędzy nie ma bo jest umowa z instytutem Sztuki"

 

D. Rojek: "a na obóz "Płaszów ?"

 

dalszy głos budżetówki miasta :>: Natomiast na obóz "Płaszów", sądzę że pieniądze znajdą się wtedy kiedy będzie uchwalone miejsce lokalnego zagospodarowania przestrzennego kiedy przejdzie do przekazania radzie do uchwalenia tymi funkcjami o których tutaj była mowa i wydaje mi się że wtedy powinny być realizowane to co będzie zapisane w planie"

 

D. Rojek: "Czy radni nie powinni jednak traktować Podgórza jako całość ?, a nie rozbierać na poszczególne elementy ?"

 

Mirosław Gilarski - członek Komisji Kultury, Promocji i ochrony zabytków RMK: "Szanowni Państwo, rzeczywiście Podgórze jest to prawobrzeżna część Krakowa, złożona z sześciu dzielnic i mówimy o pewnej części. Natomiast ja mam poczucie tego że popełnia się tutaj wciąż ten sam grzech - grzech zaniechania. Mianowicie Fort św. Benedykta od sześciu lat trwa przygotowanie jakiegoś projektu przez Instytut Sztuki, kwestują mieszkańcy również profesorowie, konserwatorzy zabytków uważają że to co proponuje Instytut Sztuki jest nie do zaakceptowania - jak to jest ? - nie widać tutaj inicjatywy miasta w tym sporze aby sprawę rozstrzygnąć. Taki sam grzech zaniechania dotyczy sprawy Płaszowa. To też powołano fundację miejską, instytucję miejską, która ma pewne trudności z pozyskiwaniem środków wewnętrznych, bo właśnie z instytucją miejską natomiast też nie ma tego odzwierciedlenia w budżecie miasta na rok 2007.

 

D. Rojek: "Jeżeli rozmawiamy o pieniądzach, ta sprawa wywołuje dyskusję nie tylko w Krakowie, nie tylko w Polsce, sprawa obozu - miejsca kaźni wielu Żydów, wielu Romów że jest zainteresowane tym miejscem także stowarzyszenie "Izrael-Polska" i "Towarzystwo Miłośników Krakowa z Izraela" - posłuchajmy co mają na ten temat do powiedzenia"

 

Ilona Dworak-Cousin - przew. Stowarzyszenia Izrael-Polska i członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Krakowa w Izraelu: (...) "Na tym terenie były dwa cmentarze żydowskie przedwojenne. Bardzo nam zależy na tym żeby miejsce takiego cmentarza było ogrodzone bo obóz to jest święte miejsce dla Żydów. (...) "

 

D. Rojek: "Skoro brakuje pieniędzy to może warto korzystać z tego typu inicjatywy? Towarzystwo jest otwarte na każdą pomoc , także na pomoc finansową"

 

T. Trzmiel: No tak, tylko proszę zwrócić uwagę że myśmy przyjęli pewną zasadę konkretnego, systematycznego postępowania w tym względzie"

 

D. Rojek: "To już 3 lata temu Towarzystwo deklarowało taką pomoc"

 

T. Trzmiel: "Dopiero w 2003 czy 2004 r. podjęto inicjatywę opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To jest podstawowy dokument, który umożliwa podejmowanie i realizację jakichkolwiek projektów i staranie się również o możliwość pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Nie można chaotycznie i indywidualnie poprzez indywidualne inicjatywy zagospodarowywać tego tak cennego obszaru. Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w lutym czy w marcu przez Radę Miasta Krakowa pozwoli na uruchamianie całego szeregu projektów i występowania o środki do instytucji zewnętrznych"

 

D. Rojek: "ale to jest miejsce martyrologii, o nie powinno się dbać ze względu na to jakie wnosi się projekty, tam powinno to być ogrodzone, tam powinien być zaprowadzony porządek. Fundacja istnieje od ponad 5 lat"

 

T. Trzmiel: "I dlatego też podjęliśmy również inicjatywę ogłoszenia tego konkursu o którym może powiedziałbym krótko Bóg nas i my gniazdo. Jeśli można... ekhm. Konkurs na obóz "Płaszów" ale nie tylko, najbliższym otoczeniem również ponieważ dla obozu "Płaszów" jest to konkurs o charakterze realizacyjnym. Natomiast oddział, a w pewnym kontekście przestrzeni całego otoczenia, które się mieści w ramach Krzemionek.

Wydaje się że idea jest oczywiście jasna. To powinien być park koncentracyjno-rekreacyjny. Taka jego funkcja i takie byłoby przesłanie"

 

D. Rojek: "ale nie wiadomo kiedy powstanie tak naprawdę"

 

T.Trzmiel: "Konkurs, który został ogłoszony, został ogłoszony z inicjatywy prezydenta jako trzeci element - proszę zwrócić uwagę - po placu Bohaterów Getta, bo fabryce Schindlera właśnie miejsce Płaszów stanowi pewnego rodzaju zamknięcie trójkąta tej martyrologii właśnie skupionej na obszarze Podgórza. I bardzo dobrze że ta inicjatywa została w tej chwili uruchomiona. Co więcej, dobrze że się nakłada równocześnie ten konkurs z opracowywaniem miejscowe plany. Tutaj nie będzie konfliktu. Wręcz wytyczne powinny być spójne. I weźmy pod uwagę jeszcze jeden fakt, że cel udziału w tym konkursie jest znaczny"

 

D. Rojek: "To zobaczymy w takim razie jakie będą efekty tego konkursu. Proszę Państwa, teraz o Bonarce... "

 

Ale ten temat już nas mniej interesuje :) i w skrócie to tyle... ;)

 

Kolejne dyskusuje na temat Podgórza już niebawem ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
byłam kiedys na "wycieczce" z przewodnikiem prof Żółciakiem i dowiedziałam się kilka ciekawych rzeczy na temat obozu. Głupio sie przyznac ze mieszkam w okolicy i nie wiedziałam prawie nic. Teraz zapoznałam sie z tematem i moge jesli by ktos chciał oprowadzić po terenie obozowym...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
byłam kiedys na "wycieczce" z przewodnikiem prof Żółciakiem i dowiedziałam się kilka ciekawych rzeczy na temat obozu. Głupio sie przyznac ze mieszkam w okolicy i nie wiedziałam prawie nic. Teraz zapoznałam sie z tematem i moge jesli by ktos chciał oprowadzić po terenie obozowym...

 

Czesc, jesli oprowadzanie po Plaszowie aktualne- to jestem zainteresowana.

Kiedy dysponuje Pani czasem?

Pozdrawiam,

Katarzyna Jarzynowska[/fade]

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

...

śniegi stopnialy, trawy jeszcze nie wyrosły i widac rózne pozostałości obozu.

i np jak jedziemy ul wielicka to między kamieniołomami tym z nowym blokiem a tym cmentarnym widać malutkie budowle. wartownie?? granice obozu( te akurat znajdowały się ciut gdzie indziej z tego co mi wiadomo) w każdym razie na mała sobotnią wycieczke sie nadaje ;)

Link to comment
Share on other sites

Hmmmm... znaczy się między Kamieniołomem Miejskim, a Kamieniołomem Liban? Czy Kamieniołomem Wola Duchacka? Kurczę, odkrywek tam jest kilkanaście, z różnych okresów.

 

Co do śniegu - to znów przybywa, ale pora wybrać się na jakiś spacer coby wiosny wypatrywać. Przyniesie sezon badawczy i znów konieczność biegania po wzgórzach Krakowa. Może w końcu pokuszę się o jakieś zdjęcia fortyfikacyi.

Link to comment
Share on other sites

Cmentarz Podgórski znajduje się w kamieniołomie? Hmmm... ciekawa rzecz. Myślałem do tej pory, że jest to obniżenie terenu w obrębie Lisiej Góry - chociaż jest to możliwe...

 

Przejdę się kiedyś to się zorientuję.

 

http://img535.imageshack.us/img535/8504/kmn.jpg

Link to comment
Share on other sites

O ile wiem cmentarz Podgórski, ten tzw. nowy jest ulokowany w dawnym wyrobisku/kamieniołomie. A warownie to pewnie chodzi Wam o te budynki które są przy Wapienej, na odcinku prowadzącym do bramy tego cmentarza.
Link to comment
Share on other sites

Aaaaaa... te budyneczki. Mijałem je kiedyś robiąc badania w skrajni kamieniołomu. Najprawdopodobniej to budynki z nim ściśle związane, ale czy wartownie - ciężko powiedzieć. Też mogły funkcjonować jako schronienia na czas robót strzałowych, ale ciężko powiedzieć. Warto by zajrzeć do dokumentacji kamieniołomu.
Link to comment
Share on other sites

Biorąc pod uwagę wiek kamieniołomu... ciężko powiedzieć. Trzeba by zajrzeć do archiwum i po prostu zapytać. Problem tylko w tym... w którym archiwum. Spróbowałbym zajrzeć na Lubicz - tam mają najstarsze zbiory kartograficzne - i zapytać.

 

Jutro będę w okolicy to może sam zerknę. I tak miałem się przejść poszukać katastralnych map dla Dębnik. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Tak, dzieją się sprawy skandaliczne i... niepokojące, jak można bezcześcić takie miejsce tragedii... teren obozu ''Płaszów'' to przecież miejsce każni tysięcy ludzi, których wpierw zgładzono na terenie obozu, a w 1944 r. dla zatarcia śladów wydobyto ze zbiorowych mogił i palono na stosach!

 

Głośną sprawą z końcem ubiegłego roku była kradzież zabytkowego napisu (''ARBEIT MACHT FREI'') z bramy Obozu Koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu...

 

To być może oznaki odradzania się nazizmu...

Link to comment
Share on other sites

Myślę że to raczej wypisują ludzie którzy nie bardzo wiedzą do czego spray służy. Do tego jeszcze dochodzi problem tej grupy społecznej która jak widać jest nieco opóźniona historycznie. :!:
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
 Share

×
×
  • Create New...