Jump to content

Fort 53a Winnica


fortyck
 Share

Recommended Posts

  • 6 months later...

Hmmmm... Nie wiem czy robię zbyt dużego offtopu :oops:

Natrafiłem ostatnio na informację częściowo związaną z tym fortem, a konkretnie z drogą rokadową, która łączy go z fortem Bodzów, czyli obecną ulicą Winnicką. Każdy kto tam był zapewne kojarzy jaka to na pewnym odcinku serpentyna.

Otóż wedle informacji z Kuriera Podwawelskiego (gazetka dzielnicy VIII) droga ma zostać wyprostowana. Pozwolę sobie przytoczyć artykuł na ten temat:

 

WYPROSTOWAĆ ZAWIJAS !

 

Radny miejski Bogusław Kośmider zwrócił się do Prezydenta Miasta Krakowa z interpelacją w sprawie przebiegu ulicy Winnickiej na os. Skotniki. Biegnie ona przez pola, w terenie niezabudowanym, i w pewnym momencie z niewiadomych przyczyn wykonuje bardzo ostry, podwójny zakręt. Miejsce to jest bardzo niebezpieczne, dochodzi tam często do wypadków. "Wydaje się, że stosunkowo łatwo można wyprostować zakręt i spowodować, że droga będzie bezpieczna" - pisze radny.

 

W odpowiedzi Prezydent Miasta Krakowa powołuje się na uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Bodzów-Kostrze" oraz odstąpienia od sporządzonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Tyniecka-Winnicka". "Sporządzony na podstawie tej uchwały projekt miejscowego planu przewiduje, że ul. winnicka na odcinku od ul. Tynieckiej do ul. Skotnickiej będzie drogą klasy Z (zbiorczą) i uwzględniona zostanie likwidacja ostrych łuków w jej przebiegu. Po uchwaleniu przez Radę Miasta Krakowa tego planu będzie możliwa realizacja ul. Winnickiej zgodnie z jego zapisami."

(PK)

 

Kurier Podwawelski, nr 139, lipiec 2007

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Biegnie ona przez pola, w terenie niezabudowanym, i w pewnym momencie z niewiadomych przyczyn wykonuje bardzo ostry, podwójny zakręt.

:roll: co za chłop, jak sie chce publicznie wypowiadac to niech troche poszpera dlaczego ta droga taka zaawiła, odpowiedz bez trudu w internecie mozna znalesc...

Link to comment
Share on other sites

Guest Atterdag
W Toruniu rokadowa też ma taki zawijas. Tyle, że nic z nim nie zrobią bo z tego co się orientuję to chyba jest na liście zabytków pomimo tego nawet iż asfalt pokrył już bruk.
Link to comment
Share on other sites

Co by nie mowic i nie pisac mi sie drogi rokadowe podobaja ;) ,a prostowac to niech sobie rozumy prostuja :mrgreen: Upiekszac to co juz jest piekne tez mi pomysl"wspanialy"nie ma co<jestem za ,a nawet przeciw>ble a fe
Link to comment
Share on other sites

No, cóż... Ostatnio czytam Warownie i zieleń Twierdzy Kraków Bogdanowskiego i znalazłem tam informację, że wyprostowana została droga wiodąca do fortu Skała (bodajże w 1962 roku).

 

W sumie nie jestem pewien czy Winnicka podzieli jej los - może jestem zbytnim optymistą :D

Mam takie wrażenie, że zanim plany o których wspomina się w artykuliku z Kuriera zostaną zrealizowane, upłynie sporo czasu. Nic tylko korzystając z tego uwieczniać serpentynę na zdjęciach ;)

 

Co do ignorancji autora tekstu - cóż, niestety taki jest stan wiedzy chyba większości tamtejszych mieszkańców. Kiedyś, zwiedzałem fort Winnica i okolicę, razem z kolegą, który przez długi czas mieszkał w tych okolicach. Kiedy mu powiedziałem skąd ten zawijas, aż się zdziwił :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 1 month later...
Witam.bylem wczoraj (niedziela) we forcie winnica.Fort jest w tym momencie opuszczony ,gdyz wyniosla sie z niego firma naprawiajaca meble (podobno nie placili ) i mozna do niego prawie swobodnie wejsc.Prawie , bo na terenie fortu jest pies ,ale uwierzcie mi ,ze niegrozny.Mozna wejsc tylko do malej czesci fortu gdyz wiele drzwi jest pozamykanych na klodki.z tego co slyszalem w winnicy ma byc jakies muzeum.Przy okazji obeszlem caly teren dookola i znalazlem dwa wejscia do kawern i jedno przysypane jakby kolejne wejscie.Znajduje sie ono pomiedzy pierwszym a drugim wejscie prawie w lini prostej.Czy ktos wie co to moze byc ,bo z tego co czytalem w bliskiej okolicy winnicy sa tylko dwie kawerny??
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Witam wszystkich.

Mam taką sprawę. Czy któryś z forumowiczów ma może jakiś kontakt do obecnego właściciela Fortu? Przed wczoraj wybrałem się ze znajomą z zamiarem porobienia zdjęcia na fortach 53, 53a i kawernach. A tu nagle okazało się(z tego co zrozumiałem z wypowiedzi pani, która kosiła trawę za pierwsza bramą), że ktoś wykupił piec i to teraz teren prywatny. I zdjęcia zrobiliśmy tylko z za bramy. Prawdę powiedziawszy zdenerwoałem się wtedy, bo ostatnio wkręcam się w tematykę krakowskich fortów i nigdzie nie znalazłem informacji o utrudnieniach z dostaniem się tam(oprócz piesków :) ) Na miejscu dowiedziałem sie tylko, że z właścicielem można się umówić na "oglądanie".

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Byłem dziś pod samym fortem. Tabliczka "szlakowa" twierdzi, że mozna zwiedzać za zgoda własciciela. Brama wjazdowa (pierwsza) otwarta (choć tabliczka zabrania wstępu nieupowaznionym), zaś pod samym fortem przed zamkniętą bramą stał sobie samochód dostawczy. Za nim brama, za bramą pies, nie znam się niestety na rasach, ale był czarny, dość duży i raczej ociężały. Raczył nas nawet oszczekać, choć trochę niechętnie. Na bramie tabliczka informująca, iż on jest tam gospodarzem ;) Z komina w bloku koszarowym (widoczny przez zamkniętą bramę) wydobywał się dym - czyli cos tam się dzieje. Ale co? Ktoś wie, kto obecnie użytkuje fort i w jakim celu ?

 

P. S. Przed pierwszą bramą jest małe gospodarstwo z wybiegiem dla... strusi i dwoma ptakami! Nawet padający dziś śnieg specjalnie im nie przeszkadzał.

 

P.P.S. O którą serpentynę chodzi? Czy może już ją wyprostowano?

Edited by saladdin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

P.P.S. O którą serpentynę chodzi? Czy może już ją wyprostowano?

 

Żeby dojść do serpentyny , po opuszczeniu fortu skręcasz w lewo (na zachód) i idziesz dalej Winnicką. Dalszy bieg tej ulicy to właśnie owa serpentyna.

Nie słyszałem, aby ją w końcu wyprostowano. Na tym zdjęciu dalej istnieje, to odcinek łączący się z Tyniecką.

Edited by Frangern
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
 Share

×
×
  • Create New...