Skocz do zawartości

Fort 2 Kościuszko


fortyck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...

No to ja mam pytanie...bo nie mogę się nigdzie doszukać odpowiedzi. Co w końcu z tym planem zagospodarowania Wzgórza Św. Bronisławy, na którego terenie znajduje sie Fort? Najpierw uchwalają, potem Sąd unieważnia...a przeczytałam jeszcze znów, że "Naczelny Sad Administracyjny, po

rozpatrzeniu skargi kasacyjnej, którą Gmina Kraków złożyła na wyrok WSA,

stwierdził jego nieważność, co przywróciło do obowiązywania zaskarżone

ustalenia. NSA nakazał WSA ponowne rozpatrzenie skargi wojewody" No to właściwie jak to jest na dzień dzisiejszy? Nie działa mi strona Biura Planowania Przestrzennego..może ktoś mi odpowie? :) Będę wdzięczna bo nie wiem co mam w moim mgr pisać... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bałagan z zagospodarowaniem a jeszcze większy dookoła fortu. jakoś nie ma chętnych by chociażby wykosić trawsko dookoła, jakoś odremontować zespół bramny już nie powiem o szańcu FS 3 (pochwale się jesio raz ZNALAZŁEM GO :P)

 

co z tego że odnawiają cegiełki dookoła kopca jak reszta woła o pomstę do nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam pytanie po części dotyczące Fortu Kościuszko.

 

Po kasacji FS-1 i FS-30 na południowym zboczu wzgórza św. Bronisławy poniżej dzieła 2 "Kościuszko" wystawiono fort piechoty – N-1 "Zwierzyniec".

 

Jakiego charakteru było to dzieło i czy cokolwiek po nim się zachowało. Co prawda na jednej ze stron jest zaznaczony jako zachowany, ale wolę się upewnić zanim Rudawę przekroczę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W jednym z ostatnich numerów Echa Krakowa (konkretnie z 9 maja) pojawił się artykulik o zmianach na kopcu Kościuszki, wprowadzanych od 17 maja - nowej trasie zwiedzania, dodatkowych atrakcjach etc. Historia Twierdzy Kraków na również zostać uwzględniona:

 

(...) gospodarze zapraszają nas na nową wystawę pod nazwą „Oblicza Twierdzy Kraków 1846-1918”. Została ona umieszczona w służącej niegdyś do ostrzeliwania wroga kaponierze fortu Kościuszki,a konkretnie w odgruzowanych po 150latach poaustriackich cysternach na wodę.

 

– Turyści poznają tu tajniki Twierdzy Kraków – zdradza Cierpiałowski [dyrektor biura komitetu kopca - przyp. Frangern ;) ].– Zobaczą na wielkiej mapie wszystkie jej obiekty. Będą też mogli podziwiać potężną makietę głównej bitwy o Twierdzę Kraków z 1918 roku [sic! korekta śpi :angry: ] koło wzgórza Kaim. Na ekspozycje przygotowano tez makietę fortu Borek oraz model „chudej Emmy” - moździerza oblężniczego.

 

Na wystawie natkniemy się też na pięć nowych figur woskowych. Będą to żołnierze austriaccy – dezerterzy i oficer oraz polscy architekci Twierdzy Kraków – Feliks Księżarski oraz gen. Emil Gołogórski. Będziemy mogli zejść także do wybudowanego fragmentu okopu z I wojny światowej i poczuć się jak ówczesny żołnierz.

 

Ciekawe jak to będzie wyglądać... Nic tylko się wybrać.

 

Aha, cena nowych wejściówek na kopiec, po wprowadzeniu nowej ekspozycji, to odpowiednio 10 (normalny) i 8 zł (ulgowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylam zwiedziłam.

piękne makiety.

cudowna mapa ze wszystkimi obiektami twierdzy!i to jeszcze taka z bajerancką legendą. Na scianie obok są wypisane obiekty i guziczki. i np wciskamy guziczek z Fortem Prokocim i na mapie swieci sie dioda którą jest zaznaczony owy fort. Forty sa pogrupowane więc jak przyciśniemy pancerne to zaznaczają sie wszystkie forty pancerne.piękna sprawa i chcialabym taka mape dostac na dzień dziecka.

ponadto mozna przejść okopem.

polecam polecam polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nic tylko zatem się zebrać i zwiedzić ^_^

 

Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce 1 czerwca.

 

A poniżej krótka informacja ze strony kopca:

 

Twierdza a Miasto Kraków 1846-1918

 

Jest to nowa wystawa przy Kopcu Kościuszki a pierwsza tego typu w Krakowie. Wykorzystane zostały do zaprezentowania tego tematu odgruzowane po 160 latach cysterny poaustryiackie Kaponiery, służące w ówczesnym czasie do gromadzenia wody dla obrońców fortu, który otaczał Kopiec usypany przez Naród i poświęcony pamięci bohaterowi narodowemu Tadeuszowi Kościuszce.

 

Wystawa w sposób różnoraki przybliża zwiedzającym wiedzę na temat przygotowania się jednego z zaborców Polski /Austrii/do obrony przed innym zaborcą naszych ziem. Otoczono wtedy Kraków kilkoma pierścieniami fortyfikacji.

 

Na mapie prezentowanej na wystawie, po naciśnięciu odpowiedniego guzika wyświetla się lokalizacja poszukiwanego punktu fortecznego, przy tej okazji zwiedzający zapoznają się ze specyficznym układem i nazewnictwem fortecznym.

 

Oprócz ciekawych makiet i modeli np. jedna z makiet i modeli obrazuje bitwę o Kraków z grudnia 1914 roku , a model w skali 1:1 możdzierza M-11 zwanego Chudą Emmą przykuwa uwagę zwiedzających. Jest też prezentowany fragment okopów.Wita zwiedzających figura woskowa Feliksa Księgarskiego i Kamila Gołogórskiego, krakowskich architektów, jednych z pierwszych polskich projektantów Twierdzy Kraków a z za krat zafrasowani dezerterzy spoglądają z nadzieją na uwolnienie, w tym słynny wojak Szwejk. Po ekspozycji oprowadza –wyświetlany na monitorach – przewodnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawa naprawde super!

Znalazłem kilka błedów i niedoróbek, ale kto to zauważy. Polecam, warto sie wybrać i za jeden bilet spedzić kilka godzin na Kopcu wcale sie nie nudząc. Jest cos dla ducha i tez dla ciała - super wystawy i kawka na bastionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cytat:

 

"Jakiego charakteru było to dzieło i czy cokolwiek po nim się zachowało. Co prawda na jednej ze stron jest zaznaczony jako zachowany, ale wolę się upewnić zanim Rudawę przekroczę..."

 

Zachowany tylko schron pogotowia (nazwanie tego koszarami byłoby trochę na wyrost), ale nadbudowany. Formy ziemne skasowane, poza fragmentem fosy.

Edytowane przez kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a wystawa forteczna w "Kościuszku" to porażka. I nieporozumienie.

Moja opinia o tej wystawie jest miażdżąca - wyjątki do zostawienia, reszta do wyj...bania. I nie zmieni tego fakt, że są na niej również moje rysunki. Dla większości jej odbiorców to jest wystawa pierwszego kontaktu (z tematem pt. "Twierdza Kraków") i uzyskane tam informacje wypełniają u zwiedzającego lukę w wiedzy. Taka pierwsza informacja jest najbardziej trwała, najłatwiej i na najdłużej zapada w pamięć - i potem najtrudniej ją skorygować. Wynika to z natury ludzkiej psychiki i tyle, nie znam się na tym ale wiem że tak jest, również z własnego doświadczenia. Dlatego wystawa powinna być POPRAWNA MERYTORYCZNIE. A tymczasem pokazuje się tam ludziom coś, co nigdy nie istniało. W myśl najświętszej zasady polskich (i nie tylko) muzealników, ze ludziom koniecznie trzeba robić wode z mózgu.

 

Garść uwag, nie po kolei (w sensie ważności itp.) tylko tak, jak mi się przypomniało.

 

Wystawa grzeszy nadmiarem tekstów na planszach. Tam powinna być może jedna piąta tych tekstów. A reszta to powinny być obrazki albo nie powinno być jej wcale. Nikt nie przeczyta na wystawie tej ilości tekstu, bo muzeum to nie biblioteka, poza tym dużo większą atrakcyjność formalną mają dioramy, fanty itp. Do fantów zresztą jeszcze wrócimy. Samych tekstów nie oceniam, bo jako się rzekło - to nie biblioteka i nie czytałem.

 

Jak widać, w polskich realiach żadna prezentacja dotycząca ck wojskowości nie może się obyć bez Szwejka i ck dezerterów. Co jeden i drudzy mają wspólnego z Twierdzą Kraków, pozostaje dla mnie głęboko ukryte.

 

Z tekstów recenzji o tej wystawie dowiedziałem się, że ten czerstwy staruszek zasiadający za stołem założonym planami nieistniejących fortów (to projekty teoretyczne z "Construction-Details Kriegsbaukunst", podpisane przez gen. Gustawa von Geldern - Egmonda - żeby było weselej) to ma być Księżarski. Litości. Jak Księżarski wyglądał, można zobaczyć na elewacji Pałacu Sztuki na przykład. Gołogórskiego nie widziałem, może go jeszcze nie było wtedy jak tam byłem, i może dobrze że nie było mi to dane.

 

Fanty I-wojenne - kupę śmiecia i tyle, raptem parę fajnych rzeczy (np. szkło medyczne). Większość - szklanki szrapnelowe, zapalniki czy łuski to śmieć bitewny, wykopuje się to na wagę i wyrzuca za plecy, nikt tego nie zbiera poza maniakami łusek (chodzi im o bicia). Ja rozumiem, że to powinno być, bo to typowe, ale warto by pokazać teć cały szrapnel, pokazać jak to działało... A poza tym, nie ograniczać się do paru śmieci. I nie budować ekspozycji z bezwartościowych eksponatów.

 

Artefakty z fortów - źle wyeksponowane, nie wykorzystane, upchnięte gdzieś pod nogami; o każdym można by pociągnąć historię. Że można by pokazać je lepiej, nie wspomnę.

 

Dioramy - Borek w złych proporcjach i bez kopuł kufrowych. Ale to pikuś. Barycz i Kosocice wszystko mają złe (forma, kształt wież, malowanie stropodachów, brak wałów szyjowych i tradytora w przypadku Baryczy a kojca obrony wjazdu w przypadku Kosocic, wariactwo fortyfikacji polowej wykonanej przez stado wściekłych nornic chyba, bo te szalone dołki nie pasują dokładnie do niczego). Dodam, że nie było tam walk piechoty.

 

Makieta M. 11 - no cóż, bez podstawy, z uproszczonymi szczegółami, bez podajnika amunicji (bo z podstawą i podajnikiem by się nie zmieścił w pomieszczeniu... bez komentarza), w jakims dziwnym kolorze. Może by się i sprawdziła jako dekoracja teatralna (wykonawcą makiety był twórca scenografii teatralnych), oglądany z dystansu kilkunastu - kilkudziesięciu metrów. Ale nie na wystawie, gdzie ogląda się ją z jednego metra, albo i mniej. W tych warunkach to jest porażka, nijak to nie wygląda na broń. A ma udawać broń, i to groźną. Nazywanie tego "repliką" uwłacza replikom. Wszystkiego.

 

Okop - złe wymiary, zły profil, bez ławki strzeleckiej, bez strzelnic, bez nisz na amunicję, bez daszków przeciwszrapnelowych, z jakimś kuriozalnym "schronem"... Z jakimś przedziwnym stanowiskiem ckm-u, ustawionego bokiem... Szkoda gadać.

 

Interaktywna mapa - sylwetki fortów źle doskalowane, przesunięte względem mapy podkładowej o około 2 cm (czyli 200 m w naturze, dzięki czemu np. wały rdzenia lecą nie po ulicach, tylko po stojących przy nich domkach), część obiektów z zaznaczeniem działek, większość bez. Wersja robocza, niedokończona, w zasadzie do zrobienia od nowa.

 

Film z Heniem Łukasikiem w roli głównej - jak wyżej, tj. mieści się w regule o najświętszej zasadzie. Utkwił mi w pamięci obraz Heńka obracającego w dłoniach zapalnik do szrapnela i mówiącego przy tym, że to zapalnik od granatu i co też te zapalniki w dziewiętnastowiecznej fortyfikacji nie narobiły. Bez komentarza.

 

A na koniec - cała ta wystawa jest NIE NA TEMAT. Wystawa ma być o twierdzy i mieście, bo taki ma tytuł. Jest tylko o twierdzy. O mieście nie ma tam nic. Proszę mi wierzyć, bo akurat tak się składa, że ja na tem temat - Miasto Kraków - Twierdza Kraków - napisałem i obroniłem pracę magisterską.

 

O tym, jaki ta wystawa miała pierwotnie nosić tytuł - "Twierdza przeciwko miastu" - nawet pisać szkoda.

Edytowane przez kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Grzebiąc w internecie znalazłem informację o kolejnych zmianach w forcie Kościuszko:

 

Za dwa lata centrum przy Kopcu Kościuszki

 

W zabytkowej kurtynie I-V Fortu nr 2 "Kościuszko" przy Kopcu Kościuszki powstanie centrum konferencyjno-wystawiennicze. W niecałe dwa lata wybuduje je firma Skanska.

 

Centrum będzie nosiło imię Tadeusza Kościuszki i powstanie w ciągu 21 miesięcy. Inwestorem prac jest Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, a projekt dofinansowała Unia Europejska w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Wartość inwestycji to ponad 6,8 mln zł brutto.

 

Rewaloryzacja Fortu

 

- Kurtyna I-V przylegająca od strony zachodniej do Bastionu V i Kaponiery jest dziś w stanie ruiny. Tylko pełny remont konserwatorski i przebudowa zapobiegną dalszej degradacji tego XIX-wiecznego zabytku architektury militarnej. Zgodnie z naszym założeniem odrestaurowany obiekt, wraz z Kopcem Kościuszki i wcześniej odnowionymi Bastionem V oraz Kaponierą, stworzą ciekawy kompleks turystyczny - twierdzi dr hab. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki, który od roku 2008 opiekuje się zabytkami. Obiekty przejął w użytkowanie od gminy.

 

Projekt rewaloryzacji kurtyny I-V w południowej części Fortu nr 2 przewiduje utworzenie tam centrum konferencyjno-wstawienniczego. Po zgromadzeniu pełnej, zatwierdzonej przez konserwatora dokumentacji projektowej wraz z kosztorysem oraz pozwoleniem na budowę, we wrześniu 2010 roku komitet wystąpił do urzędu marszałkowskiego o dofinansowanie projektu w ramach MRPO na lata 2007-2013.

 

- Zarząd województwa małopolskiego zdecydował o dofinansowaniu tych prac kwotą 4 mln zł - informuje prezes Rokosz. Dodaje, że poprzez realizację tego projektu Komitet Kopca Kościuszki przygotowuje się do zbliżających się uroczystości.

 

- Zależy nam, by miały charakter również międzynarodowy. Kościuszko to bohater obu kontynentów. Odbudowana kurtyna oraz odnowione wcześniej obiekty i Kopiec Kościuszki mogą stanowić centrum międzynarodowych obchodów tych uroczystości w Krakowie. Jesteśmy też bardzo zaangażowani w stworzenie Krakowskiego Szlaku Tadeusza Kościuszki. - podkreśla prezes Komitetu.

 

Taras z widokiem na Kraków

 

- Kurtyna jest wpisana do rejestru zabytków, w związku z czym wykonamy szereg prac konserwatorskich - mówi Krzysztof Jaźwiecki, menedżer projektu z firmy Skanska. - Oczyścimy m.in. powierzchnię cegieł z zabrudzeń i mikroorganizmów oraz uzupełnimy braki w murach. Przeprowadzimy też renowację elementów kamiennych, łącznie z wykonaniem replik zniszczonych i brakujących części, tzw. krenelaży.

 

Prace budowlane firma rozpocznie od odsłonięcia obecnie zasypanej przestrzeni pomiędzy murami zewnętrznymi. - Przykryjemy ją następnie stropodachem, który będzie jednocześnie pełnił funkcję tarasu widokowego - wyjaśnia Jaźwiecki.

 

Centrum wystawienniczo-konferencyjne rozpocznie działalność na początku 2013 r. Będzie 2-kondygnacyjnym budynkiem o maksymalnej wysokości 11,6 m i ponad 1000 m kw. powierzchni. W ramach zagospodarowania najbliższego otoczenia kurtyny powstaną alejki, parking na 18 miejsc, stanowisko ze stojakami rowerowymi oraz plac zabaw dla dzieci.

 

Opiekunowie obiektu chcą, by wszystko było gotowe do 2017 roku, czyli w rocznicę 200-lecia śmierci Tadeusza Kościuszki. Okazji do świętowania będzie więcej, bo zaledwie trzy lata później przypada kolejna okrągła rocznica 200-lecia usypania w Krakowie Kopca Kościuszki.

 

- Dzięki tej inwestycji zaniedbana kurtyna I-V Fortu nr 2 "Kościuszko" zyska drugie życie - podkreśla prezes Rokosz.

Źródło: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,10013486,Za_dwa_lata_centrum_przy_Kopcu_Kosciuszki.html#ixzz1TJiofc5i

 

Także na stronie SKOZK-u można przeczytać coś na temat tych prac - http://www.skozk.pl/aktualnosci/ruszyla-budowa-w-forcie--kosciuszko-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 7 miesięcy temu...

Okolice Fortu Kościuszko.

 

Kilka zdjęć do rozszyfrowania.

 

Byłem dziś w okolicach fortu zupełnie przypadkowo (zdjęcia musiałem zrobić telefonem - słaba jakość).

 

Obiekt 1: Przypomina kawernę, w tle widać fort, na jednej stronie znalazłem informację że jest to "jaskinia harcerska", może ktoś ma jakieś większe informacje.

 

http://wrzucaj.net/images/2014/02/21/6.jpg

 

Obiekt 2: Betonowe zamurowanie w kształcie prostokąta , około 100 metrów od fortu.

 

http://wrzucaj.net/images/2014/02/21/5.jpg

 

Obiekt 3: Wielu osobom znane miejsce. Metalowe sklepienie, stoi na znacznej wysokości w zrujnowanej części fortu. Znalazłem, gdzieś informację że jest to "kawerna Kościuszko"

 

http://wrzucaj.net/images/2014/02/21/4.jpg

 

http://wrzucaj.net/images/2014/02/21/2.jpg

 

http://wrzucaj.net/images/2014/02/21/3.jpg

 

Dodaję mapkę z lokalizacją:

 

http://wrzucaj.net/images/2014/02/21/mp2.jpg

 

 

Jest jeszcze jeden obiekt który mnie zaciekawił. Miedzy ostrogiem Bielany, a fortem N-1, tylko po drugiej stronie ulicy:

 

http://wrzucaj.net/images/2014/02/21/1.jpg

 

Styl jak w forcie Kościuszko, dokładna mapa:

 

http://wrzucaj.net/images/2014/02/21/mp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt 1

Jest to owszem kawerna, niestety nie wybudowana do końca "napoczęta".

Obiekt 2

Nie jest to nic "fortecznego" prawdopodobnie jakiś zbiornik ppoż

Obiekt 3

Większej głupoty nie słyszałem nigdy -.- toż to schron pogotowia na wale artyleryjskim, takie same znajdziesz na Lunecie Warszawskiej i na Kleparzu.

Obiekt 4

Nie mam pojęcia co to, czy jakieś wejście czy po prostu osunięcie ziemi- pamiętam, jak tam kopali i jak to wyglądało wcześniej- nic takiego tam nie było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie wchodziles do tej niby kawerny (zdjęci nr 1) żeby sprawdzić jak gleboko można wejść??Ja nawet bez latarki bym probowal....Zdecie nr 3 4 i5 przedstawia nic inego jak pozostaosci murow obronnych fortu kosciuszko

Obiekt z 5 nie może przedstawiać murów fortu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...