Skocz do zawartości

fortyck

Administrator
  • Postów

    11 457
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez fortyck

  1. fortyck

    Koncert na błoniach

    Chciałbym być tam... ale mogę tylko... duchem :D Trzymam kciuki za Wasz występ :)
  2. fortyck

    Twierdza Przemyśl

    Zaczęły się wiosenne prace w forcie pancernym Borek w Siedliskach koło Medyki. Być może za kilka lat powstanie tu muzeum Twierdzy Przemyśl. Tak chcieliby członkowie Stowarzyszenia 3. Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky'ego. W lutym ubiegłego roku fort wydzierżawiono stowarzyszeniu na 20 lat. - To ani największy fort w twierdzy, ani najciekawszy, ale na pewno jeden z lepiej zachowanych, gdzie budynek koszarowy przetrwał w całości - tłumaczy wiceprezes Rudolf Górniak. Wedle szacunków fort został zniszczony w połowie, m. in. po wojnie Wojsko Polskie detonowało w nim niewybuchy. Przez lata rozkradziono stalowe wyposażenie, m. in. okiennice pancerne, elementy stropów, powykuwano zawiasy oraz cegłę z murów, a fosę zaśmiecono. Swoje zrobiła też przyroda. - Tu był prawdziwy busz, a pokrzywy sięgały po szyję - przypomina skarbnik stowarzyszenia Wacław Górniak. Członkowie grupy historycznej ostro wzięli się do pracy. Przede wszystkim usunięto dziką roślinność. Potem zrekonstruowano bramę wjazdową, odkopano dwie wybieżnie, którymi żołnierze wybiegali ze schronu pogotowia, odkopano także działobitnie, wieże pancerne i tradytor (ukryte stanowisko strzeleckie). Nie było to wcale łatwe. - Wywieziono stąd pięćset metrów sześciennych gruzu i ziemi, czyli osiemdziesiąt wywrotek - tłumaczy członek stowarzyszenia Kamil Policht. Wszystkie prace sfinansowało stowarzyszenie, nikt spoza niego nie dołożył nawet złotówki. Teraz trwa budowa parkingu przed bramą forteczną, a niedługo odtworzone zostaną okopy oraz ziemianka z czasów walk o Twierdzę Przemyśl. Zaplanowano też prace adaptacyjne wewnątrz koszarowca fortu, m. in. montaż trawersów oraz stropów, które padły ofiarą złomiarzy. Za dwa lub trzy lata - jeśli znajdą się pieniądze i wszystko przebiegnie zgodnie z planem - ma tu zostać przeniesione Muzeum Twierdzy Przemyśl, mieszczące się obecnie w Klubie Garnizonowym w Przemyślu. - To zbiory stworzone przez kilkunastu przemyskich kolekcjonerów, m. in. elementy umundurowania i oporządzenia, klamry, fajki itd. Chcemy pokazać je turystom w historycznym otoczeniu - tłumaczy Rudolf Górniak. Zapaleńcy mają nadzieję, że po zakończeniu prac będą się tu spotykali wszyscy zafascynowani CK monarchią i że uda się wskrzesić ducha historii. - Ten fort już odżył, bo jeszcze dwa lata temu nie dało się do niego w ogóle wejść - mówi Wacław Górniak. Przy drodze na Lwów Fort XV Borek w Siedliskach był ostatnim fortem w zewnętrznym pierścieniu obronnym Twierdzy Przemyśl. Jako fort pancerny zbudowano go w latach 1896 - 1900 na wzgórzu przy drodze na Lwów. Podczas I wojny światowej uczestniczył w ciężkich walkach o ten trakt. Bliższe informacje na temat fortu i stowarzyszenia można znależć na stronie internetowej www.festung.org Tekst: Piotr Subik Żródło: ''Dziennik Polski'' z dnia 23 kwietnia 2007 r.
  3. Oczywiście, że mogę udostępnić edycję postów. Ale edytować trzeba subtelnie i nienadużywać ;)
  4. Na razie nie przewiduję zmiany ani nazw ani wyróżniania danego działu na stronie :)
  5. fortyck

    Muzyka - ogólne

    Kitaro www.domomusicgroup.com www.gigapolis.com/kitaro/en/index.php Słucham też i inne zespoły kultowe jak i współczesne ale ich nie kolekcjonuję.
  6. KRĄG TWIERDZY KRAKÓW Kiedy następna wyprawa KTK? Wyprawa KTK odbywa się 1 raz w roku: 52 wyprawa KTK - marzec 2027 r. Dokładne terminy zawsze pojawią się na stronie głównej www.fortyck.pl Informuję, że od 41 wyprawy KTK (marzec 2015 r.) nie ma możliwości uczestnictwa w naszych wycieczkach po Twierdzy Kraków: wypraw KTK i Fortecznych Misji. Krąg Twierdzy Kraków
  7. fortyck

    Dwór w Płaszowie

    Na zdewastowany (przez bezmyślność władz miasta Krakowa i wandali) XIX - wieczny dwór w Płaszowie o którym można sporo przeczytać: www.fortyck.pl/inne.htm wreszcie znajdą się pieniądze na jego odnowę. W roku 2007 Rada Dzielnicy XIII Podgórze zarezerwowała na ten cel kwotę 30 tys. zł. Czas pokaże i zobaczymy :)
  8. fortyck

    Nabór na Moderatora

    W związku z dalszym rozwojem tego forum poszukuję: - Moderatora lub... Moderatorki :mrgreen: Zainteresowani taką funkcją mogą się tutaj wpisywać. Aktualizacja z 16.04.2012 r. Teraz znów poszukuję NOWEGO moderatora, który rozumie czym naprawdę jest ta funkcja... a na pewno nie jest wyłącznie od usuwania postów (niezgodnych z zasadami Forum), przenoszenia/zamykania tematów... Funkcja Moderatora to nie tylko powyższe cele ale: zakładanie nowych tematów, odpowiadanie na posty (by nie było masy postów a przynajmniej większości bez odpowiedzi). I najważniejsze: - Moderator winien znać się na zagadnieniach Twierdzy Kraków - Moderator zna się na skrypcie naszego forum - Moderator winien regularnie doglądać sytuację na Forum - Moderator może pochodzić z dotychczasowych użytkowników forum lub nowy niezwiązany z forum - Moderator nie może być na kilka tygodni i osiąść na laurach (działasz społecznie tak jak i ja) - Moderator musi mieć nie tylko chęci - Moderator współpracuje z Administratorem na forum - Moderator zostaje pozbawiony funkcji - z uwagi na nie wykonywanie zadań - na wniosek Administratora. Po uzgodnieniu współpracy między Administratorem a Moderatorem istnieje możliwość uzgodnienia i ewentualnej przebudowy Regulaminu Forum. Zatem oświadczam w dniu dzisiejszym: nabór na funkcję Moderatora zaczął się, proszę zainteresowanych o wpisanie się do tego tematu lub skontaktowanie się ze mną (e-mail, PW). Właściciel serwisu http://www.fortyck.pl oraz http://forum.fortyck.pl Adam Kurelewicz
  9. fortyck

    Dwór w Bieżanowie

    Dwór Czeczów powstał prawdopodobnie około 1820 r. Znajduje się na wzniesieniu - skąd fajne widoki są. Jak byłem tam ostatnio, to aż wierzyć się nie chce co PRL uczynił z tego rodzaju zabytkami... Nieopodal znajduje się nowoczesna szkoła a sam dwór bardzo przebudowano i zniszczono (naprawdę przydałyby się tutaj duże pieniądze), choć zachował swój urok... Zdjęcia mówią wszystko za siebie, choć najlepiej zobaczyć go na własne oczy...
  10. fortyck

    Pałac w Prokocimiu

    Pałac Jerzmanowskich w Prokocimiu, bardzo polecam zobaczyć zwłaszcza w porze zimowej. Oraz otaczający zespół pałacowy park z pniem ponad... 300 - letniego dębu. Fotki do oglądnięcia są na stronie.
  11. fortyck

    Jak narazie ludzi malo

    Dlatego, że nie tylko był w nieodpowiednim dziale tego forum ale i nie można w taki sposób było pisać w tym kontekście o tym stowarzyszeniu... Mogłeś napisać o nich w innym dziale i bez nerwów to wtedy niebyłby usunięty :roll: Możesz zaprosić na kolejną wyprawę KTK :mrgreen: Na stronie nie brak wieści, artykułów, więc ludzie piszcie swoje rozwinięcia do nich, Ty też w końcu sam piszesz, że nikt nie pisze a jesteś od dawna zarejestrowany na naszym forum...
  12. fortyck

    Jak narazie ludzi malo

    Krydo, Twój temat został usunięty bo łamał reguły strony (www.fortyck.pl/faq.htm). Mizerne? sam zrób lepsze, ja utrzymuję ten serwis i forum, więc nie Twój to interes. Na kolejne wyprawy KTK przyjdzie kto będzie chciał, jest otwarte dla wszystkich chętnych; nie mam zamiarów (na razie) wysyłać specjalnych zaproszeń na e - maile...
  13. fortyck

    sprawa iksiora

    Było nam miło Cię poznać. Masz zagwarantowane, że gdy wrócisz, oprowadzimy po reszcie fortów Twierdzy Kraków :D Fajnie, jeśli utrzymasz z nami kontakt aż z Irlandii :) Czekamy na Twoje fotki aż z tak daleka (nawet pomyślimy o nowym dziale z fotkami na forum, jest taka możliwość ale wyłączona aktualnie 8))... Bon Voyage :D
  14. fortyck

    Jak narazie ludzi malo

    To dopiero początek... Najlepsze dopiero czeka ;)
  15. fortyck

    Płaszów

    Tak. Płaszów istnieje już od XII / XIII w. Był wówczas wsią rycerską. Pierwsza wzmianka o Płaszowie pochodzi z 1254 roku, Bolesław Wstydliwy w dokumencie dla klasztoru zwierzynieckiego wymienił m.in. wieś ''Plaszow''; była ona wówczas własnością klasztorną. W XIV w. część wsi znalazła się w rękach prywatnych, część należała do klasztoru w Koprzywnicy, zaś lasy na terenie Płaszowa należały do króla. Wieki XIV i XV przynosiły kolejne zmiany własności, by wreszcie na początku wieku XVI Płaszów stał się wsią wielkorządców krakowskich. Stan ten zmienił I rozbiór Polski, kiedy miejscowość znalazła się pod panowaniem austriackim. Większe zmiany przestrzenne pojawiły się w związku z budową fortyfikacji Twierdzy Kraków. W 1855 roku miejscowość przecięła linia kolejowa, będąca częścią szlaku żelaznego z Krakowa do Lwowa. Zmiany prawne w Galicji - ustawy o samorządzie i przemysłowa oraz ożywienie gospodarcze jakie przyniosła budowa Twierdzy Kraków niebawem zmieniły sposób użytkowania gruntów, zwłaszcza w pobliżu kolei; nastąpił rozwój przemysłu. W 1887 r. wieś składała się z dwu oddzielnych zespołów zabudowy: Płaszowa Wielkiego, gdzie znajdowało się 127 domów, zamieszkałych przez 750 mieszkańców i Płaszowa Małego z 22 domami i 131 mieszkańcami. Osady dzielił obszar, zwany Ugory albo Lasówka. Na półwyspie utworzonym przez Wisłę, położona była posiadłość Aleksandra Zdzieńskiego, składająca się z dworu z zabudowaniami gospodarczymi i 6 domów zamieszkałych przez 80 mieszkańców. Przełom wieków przyniósł realizację kolejnego pierścienia Twierdzy Kraków; powstał wtedy Fort 50a Lasówka. Na początku XX w. w Płaszowie istniał jeden z największych w Galicji dworców towarowych (Podgórze - Płaszów) oraz znaczące zakłady przemysłowe. Zabudowa centralnej części Płaszowa nabierać zaczęła miejskiego charakteru. 30 pażdziernika 1918 r. na terenie Płaszowa miało miejsce historyczne wydarzenie: rozpoczęcie akcji wyzwalania Krakowa z rąk austriackich.
  16. fortyck

    Dwór w Płaszowie

    Warto obejrzeć w Płaszowie na ul. Koszykarskiej (na samym jej końcu) zachowany choć zniekształcony zespół dworski z budynkami mieszkalnym i gospodarczymi oraz pozostałości starodrzewia. Ukształtowany na przełomie XVIII / XIX w.
  17. fortyck

    Rangi Użytkowników

    Od dziś dostępne są dla Użytkowników Rangi, po napisaniu odpowiedniej ilości postów otrzymuje się takie oto kolejne stopnie: 1-9 postów: Schutze > Szeregowy 10-49 postów: Gefreiter > Kapral 50-99 postów: Feldwebel > Starszy sierżant 100-199 postów: Oberleutnant > Porucznik 200-299 postów: Oberst > Pułkownik 300-399 postów: Generalmajor > Generał brygady 400-599 postów: Generalleutnant > Generał dywizji 600-799 postów: Generaloberst > Generał armii 800-1000 postów: Generalfeldmarschall > Marszałek
  18. fortyck

    Forum otwarte

    Miło nam poinformować, że Forum serwisu www.fortyck.pl jest już otwarte. Szykujemy inne jeszcze niespodzianki dla naszych Użytkowników. Zapraszamy na Forum. Redakcja fortyck.pl
×
×
  • Dodaj nową pozycję...