Skocz do zawartości

II. edycja konkursu o Twierdzy Kraków


rower1025
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

http://www.twierdza.art.pl/opisy/f_8_lobzow.jpg

Zdjecie pochodzi z innej strony internetowej, której nie ujawnie aby nie zdradzać źródła i nie ułatwiać ( choć jest to specyficzny fort)

 

Który z Fortów przedstawia powyższy rysunek?

Edytowane przez MRu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Żaden. Ten rysunek to bardzo luźna wariacja prof. Bogdanowskiego na temat fortu tzw. nowego rdzenia. Ale w założeniu miał to być fort N-8. Nota bene, Bogdanowski nazwał go "fort 8 Bronowice", choć prawidłowa nazwa to fort 8 Łobzów.

 

Należy się wam informacja o tym, kim był oberst Kastner: Dyrektor Inżynierii Twierdzy Kraków w roku 1914.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby admin nie usunął znów mego pytania, spieszę z podpowiedzią -

 

to była armata odprzodowa, stanowiła stacjonarne uzbrojenie fortów pewnej kategorii... Lawetę bardzo podobnej armaty (bez lufy) można zobaczyć obecnie w muzeum funkcjonującym w pewnym forcie na terenie Polski, należącym do tej kategorii...

Edytowane przez kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... było tych armat swego czasu w Krakowie kilkaset... Działo wałowe, ustawiane w takich specjalnych drewnianych ramach z prowadnicami... model tysiąc osiemset pi... pi... pi... :cry: :mellow: :idea: B) No weźcie mnie już dłużej nie osłabiajcie... :ph34r: :wacko: Edytowane przez kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam pytanie, bo mimo podpowiedzi okazało się zbyt trudne.

 

Zdjęcie przedstawia 15 cm schwere Granatkanone M. 59, pierwotne podstawowe uzbrojenie starszych fortów systemu poligonalnego Twierdzy Kraków (nowsze, jak forty wchodzące w skład tzw. rdzenia Cabogi czy Pszorna, były najprawdopodobniej od razu uzbrojone w armaty M. 61). Odmianą tej armaty była leichte Granatkanone, z lżejszą lufą i na nieco innej lawecie, stosowana szeroko jako uzbrojenie kaponier fortów systemu poligonalnego i fortowego ześrodkowanego, czyli reditowych i artyleryjskich. Lawety tych armat (po wymianie luf na nowsze, z systemu M. 75, w początkach XX w.) dotrwały w kaponierach aż do końca monarchii austro - węgierskiej, a nawet dłużej. Obecnie taką lawetę można zobaczyć w Twierdzy Przemyśl, w forcie VIII Łętownia. Armata ze zdjęcia natomiast znajduje się w zbiorach Heeresgeschichtliches Museum w Wiedniu.

 

Nowe pytanie brzmi tak samo, jak stare - co jest na zdjęciu?

post-13-1271748264,8027_thumb.jpg

Edytowane przez kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyspieszamy konkurs, apeluje o aktywność, bo zaczyna to zamierać! Pytanie bardzo łatwe :rolleyes:

 

 

Pytanie:

- co to jest

- gdzie to jest

- jaki to fort????

 

http://images44.fotosik.pl/286/24d8f4901d2296f8.jpg

Edytowane przez Krydo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to trochę opóźniłem...

 

Pytanie proste, jak sądzę. Oprowadzałem wczoraj wycieczkę szkolną po forcie Tonie. Trasa dojazdu do fortu wiodła z odległych peryferii Nowej Huty ulicami Igołomską, Ptaszyckiego, Jana Pawła II, Mogilską, Lubomirskiego, Pawią, al. Słowackiego, Doktora Twardego, Wybickiego, Batalionu "Skała", Wyki, Pachońskiego, Łokietka, Na Zielonki i Jurajską.

 

Proszę powiedzieć, ile fortów wycieczka minęła po drodze, dla ułatwienia - liczymy obiekty położone w odległości 100 m i mniejszej od opisanej trasy. Liczymy także obiekty zachowane reliktowo, choćby tylko malutki strzępek został.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. mnie i "wspaniałego" Google Earth to 7 Fortów. : Fort 49 1/2 Wanda, Fort 46 1/2a Mogiła, Fort 15 Pszorna, Bastion V Lubicz, Bastion III " Kleparski" Fort 10 Prądnik Biały, Fort 44 Pękowice. Oczywiście mogę się grubo mylić ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. mnie i "wspaniałego" Google Earth to 7 Fortów. : Fort 49 1/2 Wanda, Fort 46 1/2a Mogiła, Fort 15 Pszorna, Bastion V Lubicz, Bastion III " Kleparski" Fort 10 Prądnik Biały, Fort 44 Pękowice. Oczywiście mogę się grubo mylić ;)

 

Ja uważam inaczej. 44a Pękowice jest oddalony bardziej.Ale liczba się zgadza - dodając 9 Krowodrza (zapewne ten "strzępek" miał na myśli Pytający)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała a ważna uwaga: ci co rzadko są na forum a biorą udział w konkursie, odpowiedzieli a nie zadali swojego pytania - wtedy ich kolejka przepada, to chyba jasne?

 

Niestety znów nastąpił taki przypadek, więc zadaję pytanie, proste a nie jakieś trudne co zniechęca tylko uczestników tegoż konkursu.

 

Co to za fort?

 

:arrow: https://lh6.googleusercontent.com/-r87opOt9VJU/T0TRurRzjKI/AAAAAAAAEis/5wjutIZ3G40/s576/img3007e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę wkleić zdjęcia - limit 500 kilo na załączniki jest łączny na wszystkie moje posty w tym wątku czy jak? - więc pytanie tekstowe, proste: Który fort w Krakowie miał najmniej, a który najwięcej wież pancernych? I ile dokładnie? Liczy się suma wszystkich wież (ale nie kopuł!) na danym obiekcie, niezależnie od ich przeznaczenia i typu. Pytanie dotyczy oczywiście stanu historycznego, a nie obecnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...