Skocz do zawartości

II. edycja konkursu o Twierdzy Kraków


rower1025
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ostatnia podpowiedź: bateria pochodzi z czasów przygotowań do pierwszej z wojen w dziejach Twierdzy Kraków, wojny, w której Austria nota bene nie brała ostatecznie udziału... Tuż obok tej baterii był szniaec, już go nie ma.... do tego, że go nie ma, przylozył w swoim czasie rękę niejaki Karol Wojtyła

 

Mam nadzieję, że teraz już będzie łatwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi ze w końcu odpowiedziałam ;) Pomogło mi skojarzenie z papieżem, gdyż ostatnio oglądałam zdjęcia podwodne z Zakrzówka, gdzie była tablica pamiątkowa ;) Zdjęcia gorąco polecam ;)

 

Pytam.

 

Kto był autorem planu rozbudowy rdzenia w latach 1854-1856 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan przypisywany jest generalnemu dyrektorowi inżynierii gen. Bernardowi Franciszkowii Marii Kabodze (niem. Bernhard Franz Maria Graf von Caboga, chorw. Brno Frano Marijan Kabuźić), rodem z Dubrownika. Zmarł 1855. Rdzeń (wtedy traktowany jako główne obwałowanie obozu warownego) realizowano od 1860, albo nawet 1859.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeśli Ci chodzi o pierścień szańców FS (zbudowanych w lokalizacjach wybranych dla fortów reditowych, których realizacji zaniechano w związku z wybuchem wojny krymskiej), to projekt tego zespołu przypisywany jest pułkownikowi Juliusowi von Wurmbowi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam pytanie bo konkurs nam się znowu przyhaltował, a do końca maja coraz bliżej...

 

Żeby jednak było współcześnie... Który z krakowskich fortów miał, i znów ma, największe związki z lotnictwem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ja wiem.... Ba :rolleyes: stion V Lubicz - Rondo Mogilskie.

A dlaczego?

Prezentowana jest teraz wystawa plenerowa w miejscu gdzie kiedyś dumnie stał fort, a teraz pozostały relikty lewej kaponiery potocznie zwanej "kocie uszy" :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, na manowce okrutne żeście się wybrali :unsure:

 

Chodzi o obiekt związany z lotnictwem jak najbardziej latającym (aczkolwiek niezbyt, hmmm, poważnym, choć z człowiekiem na "pokładzie") - a więc nie Lubicz. Związek owego obiektu z lotnictwem nie ma też charakteru jednorazowego jak w przypadku Borku. Datuje się on co najmniej od lat wczesno - podrugowojennych, potem była spora przerwa, a dziś tam znowu... No właśnie, co tam się dzieje znowu i co to za fort ? :idea:

Edytowane przez kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolejne pytanie z dziedziny "współczesność Twierdzy Kraków", dział "wiedza praktyczna":

 

Proszę wymienić które dzieła obronne twierdzy "poległy w starciu z kościołem", tj. zbudowano na nich świątynie.

Edytowane przez kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...