Skocz do zawartości

Nowy konkurs


rower1025
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie rzecz biorąc to Admin napisał ostatniego posta niezgodnie z regulaminem :twisted: (zasada 24h), no ale jak odpowiedź była zła to nie ma się o co czepiać :twisted:

 

A z konkursem to jest tak, że jak przez ostatnią dobę logowało się ledwie 5 użytkowników to popularność musi niestety spać :) Poczekajmy dzień, dwa - może będzie lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 130
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Szkoła Kadecka w Łobzowie - KuK Kadettenschule

Ulica Podchorążych o ile się nie mylę.

 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ulokowano tu Szkołę Podchorążych, a obecnie Politechnikę Krakowską. Jak widać, powiedzenie sic transit gloria mundi („tak przemija chwała świata”) dotyczy nie tylko losów ludzkich!

 

Powstał w wyniku przebudowy dawnego pałacu królewskiego.

 

http://www.wawel.net/images/styczen_2005/d...nauka/htm/3.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem moje pytanie... z lekka zahaczające o foto, a raczej kartointerpretację terenu. Pod spodem znajduje się wycinek mapy katastralnej miasta Krakowa z połowy XIX wieku. Znajduje się na nim fragment miasta z charakterystycznymi dla tego miejsca obiektami. Odpowiedzią na pytanie jest określenie dokładnego miejsca pokazanego na karcie i stwierdzenie jaki obiekt fortyfikacji twierdzy Kraków jest z nim bezpośrednio związany.

 

Za pytanie 1 punkt. Powodzenia ;)

 

http://img27.imageshack.us/img27/3349/gadr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rejon dzisiejszych ulic Księcia Józefa, Mirowskiej, Kruczej i Zakręt... Księcia Józefa to te piękne sempertyny, jak mawiał żartobliwie mój tata. Jak widać, drogi się nie tylko prostuje, ale i serpentynuje ;)

 

No a co tam było :idea: - cała masa różności. Przede wszystkim fort Bielany (zwany także Krępak), pod nim kawerna, a za nim kilka ziemnych, polowych baterii. Numerów ich nie pamietam, a grzebać w archiwaliach nie mogę bo nie mam pod ręką. Na razie musicie mi uwierzyć na słowo, że te baterie które tam rysował prof. Bogdanowski to w dużej mierze fikcja. I strukturalnie nie były one częścią fortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mineło troche czasu i nie ma odpowiedzi uzupełniajacej :/ Otrzymałem 1pkt za moją odpowiedź więc zadam kolejne pytanie.

 

 

Proszę wymienić wszystkie pancerze zamontowane w forcie 47a Wegrzce, podać producentów, rok produkcji i numery seryjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okresu 1884 - 1909: 4 wieże pancerne możdzierzy kal. 15 cm M. 80, 2 wieże pancerne haubic kal. 15 cm M. 94, 2 wieże pancerne armat kal. 8 cm M. 94, 4 wieże pancerne do obserwacji i kierowania ogniem, 2 ''krótkie'' tarcze pancerne armat kal. 8 cm, M. 94 tradytora, 6 tarcz pancernych armat kal. 8 cm M. 95 kojców.

 

 

2 wieże - lawet pancernych dla armat kal. 8 cm M. 94 z kompletem elementów pancernych; rok 1895.

 

4 wieże pancerne do obserwacji i kierowania ogniem; nr. B 8, B 9, B 10, B 11; rok 1895.

 

2 wieże - lawety pancerne haubic kal. 15 cm M. 94; nr. H 7, H 8; rok 1894.

 

4 wieże - lawety pancerne możdzierzy kal. 15 cm M. 80; nr K 1, K 2, K 3, K 4; rok 1892.

 

2 tarcze pancerne dla dział kazamatowych kal. 8 cm M. 94 w tradytorze; nr. 12, 14; rok 1892.

 

6 tarcz pancernych dla dział kazamatowych kal. 8 cm M. 95 w kojcach do obrony fosy; nr. G 1, G2; rok 1892 oraz nr. G 13, G 14, G 15, G 16; rok 1893.

 

Producent: Skoda Pilsen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie C. Poza tym mała korekta - cała ta pancerna galanteria została zainstalowana nie później, niż w roku 1896 - to jest data końcowa budowy fortu. Później było kilka modernizacji (w sumie drobnych jeśli chodzi o zakres ingerencji w substancję fortu, choć jedna z nich znacząco podniosła jego walory bojowe), ale nie objęły one ingerencji bezpośrednio w same pancerze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest jeszcze aktualne pytanie?

Tak czy siak cytuję wikipedię :P

 

Fort 10 "Pradnik Biały" – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał około 1907 r., na miejscu szańca FS 10. Był to standardowy fort obrony bliskiej nowego rdzenia twierdzy. Obiekt na rzucie prostokąta. Kamienno-ceglano-stalobetonowy, jednokondygnacyjny.

 

Po 1921 r. częściowo zburzony. W latach 70. XX wieku zachowaną część fortu zabudowano halą produkcyjną. Pozostałości Fortu 10 Prądnik Biały (czołowy schron koszarowy) znajdują się przy ul. Wybickiego w Krakowie.

 

A tutaj ta sama okolica w 1965 roku :)

 

http://lh5.ggpht.com/_mKrXFQ0NcxE/S3xLnfKfKtI/AAAAAAAAIoY/TICl8zmCW8g/s128/Fort%2010%20Pr%C4%85dnik%20Bia%C5%82y.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...